Lifka, Emil

Text dotazu

Pátrám po údajích o osobě architekta EMILA LIFKY,který byl projektantem synagogy v Sokolově (Falknově) otevřené 31.8 1897.zřejmě byl zdejším rodákem. Za informaci děkuji

Odpověď

O osobnosti Lifka, Emil jsme v dostupných zdrojích dosud nenalezli téměř nic. V databázích osobností, slovnících, oborových bibliografiích aj. není žádná zmínka.
Pouze je zmiňován v těchto článcích a stati:
VESSEL, Michal. Sokolovská synagoga. Týdeník Sokolovska. 2002, roč. 12, č. 5 (20020130), s. 5.
Stavbu prováděl sokolovský architekt Emil Lifka a již za rok, tedy 31. srpna 1897 (.) se konalo vysvěcení a byla předána k plnému užívání.

PROKOP, Vladimír. Židovská synagoga v Sokolově. Týdeník Sokolovska. 1993, roč. 3, č. 28 (19930715), s. 8.
Stavba byla zahájeno pod vedením místního stavitele Emila Lifky 18. června 1896 (.) a vysvěcení synagogy bylo provedeno 31. srpna1897.

TREIXLER, Gustav. Geschichte der Juden in Falkenau, Elbogen und Umgebung. In Židé a židovské obce v Čechách v minulosti a v přítomnosti. Sv. 1. Brno : Židovské nakladatelství, 1934, s. 135-139.
Citováno ze s. 137: (.) Architekt Emil Lifka in F. (.)

Upozorňuji, že služba Ptejte se knihovny je omezena 48 hodinami, pokud máte zájem o rešeršní služby, kontaktujte speciální studovnu http://www.svkpl.cz/bis2.htm, jedná se o placenou službu.
Sokolov / Falknov náleží do Karlovarského kraje, zkuste také oslovit Krajskou knihovnu Karlovy Vary http://www.knihovna.kvary.cz/webknihovna/sluzby/reserse1.htm