lidová rčení

Text dotazu

dvoum pánům nelze sloužit,na dvou židlích nelze sedět,kdo šetří má za tři

Odpověď

Dobrý den,

rčení "Dvěma pánům sloužit" znamená býti obojaký; kolísat se mezi dvěma činnostmi.

Rčení "Sedět na dvou židlích", znamená býti obojaký; jednat dvojace, pokrytecky, také dvěma pánům sloužit (viz výše).

"Sedět na dvou židlích"- vykonávat dvě náročné funkce, dvě náročné práce zároveň. Přísloví říká, že "nelze sedět jedním zadkem na dvou židlích". Znamená to, že by se člověk měl v takovém případě rozhodnout, co je pro něho důležitější, a opustit tu "židli", kterou považuje pro sebe za méně důležitou. Není možné dělat dvě různé činnosti současně a s úspěchem.

Přísloví "Kdo šetří, má za tři" jsme bohužel v našich zdrojích nedohledali.

Použité zdroje

ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. 4.vyd. v nakl. Academia 2. Praha : Academia, 2000. ISBN 80-200-0824-1
FOLTIN, Karel. Co znamená, když se řekne... První vydání. Olomouc: Rubico, 2016. 116 stran. Hrátky. ISBN 978-80-7346-204-8.
NOVOTNÁ, Anna. Kdo se směje naposled...: druhý lehko i vážný slovník přirovnání, pořekadel a přísloví. Vydání první. Praha: Práh, 2016. 128 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-7252-658-1