lidová rčení

Text dotazu

Prosím o vysvětlení lidových rčení:
Stál jako svytý za dědinou
Dostal se pod kladívko
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

rčení Stál jako svatý za dědinou si lze vysvětlit - stojí nečinně a přihlíží, neaktivní apod. Rčení jsme ale v žadné nám dostupné sbírce přísloví, rčení nebo moudrostí nenašli.

Dostal se pod kladívko , přijít pod kladívko nebo pod kladivo - dostat se do dražby, zkrachovat (Příruční slovník jazyka českého A-P, Šmil. (Alois Vojtěch Šmilovský))

Zdroj: ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Praha: Levné knihy, 2009. ISBN 978-80-7309-753-0.

Pro odbornější vysvětlení se obraťte do Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=index .