Lichtenštejnové (14. - 17.století) v Brne

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, kteří představitelé rodu Lichtenštejnů mohli vlastnit statky v Brně (především dnešní divadlo Reduta)v letech 1380-1600. Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den,

historie domu v miste dnesni Reduty je podrobne popsana v clanku:
FLODROVA, Milena. Historicky prolog pribehu brnenske Reduty. In Reduta : divadlo na Hornim namesti. Brno : Bedrich Malecek - BM Typo, 2005. ISBN 80-90-33-3-5-8. s. 17-32.
Zminky o domech, ktere staly v prostorech soucasne Reduty, naleznete i v clanku:
VICAR, Oldrich. Mistopis Brna v polovici 14.stoleti : prostor uvnitr mestskych hradeb. Brno v minulosti a dnes : sbornik prispevku k dejinam a vystavbe Brna. VII. Brno : Nakladatelstvi Blok Brno, 1965, s. 242-283.

O vlastnictvi dalsich domu v Brne rodem Lichtenstejnu (Liechtensteinu) se nam podarilo nalezt pouze nasledujici udaje:

VOLDAN, Vladimir. Lichtenstejnove-Kastelkorni a jejich brnenske domy. Brno v minulosti a dnes : sbornik prispevku k dejinam a vystavbe Brna. VII. Brno : Nakladatelstvi Blok Brno, 1965, s. 93-102.
- 17. stoleti

DRIMAL, Jaroslav. Socialni slozeni a majetek obyvatel Brna v letech 1356 az 1509. Brno v minulosti a dnes : sbornik prispevku k dejinam a vystavbe Brna. VI. Brno : Nakladatelstvi Blok Brno, 1964, s. 183-289. - s. 199 podle berni knihy v roce 1365 pani "z Lichtenstejna meli dokonce po dvou mestistich"
- s. 235 podle berni knihy v roce 1442 "slechte nalezelo uvnitr hradeb 11 mestis. Vlastnili je pani ... z Lichtenstejna ..."
- s. 249 podle berni knihy v roce 1477 "slechte nalezelo uvnitr hradeb 8 domu. Vlastnili je ... pani z Lichtenstejna na Hornim trhu ...."
- s. 264 podle berni knihy v roce 1509 "slechte patrily v podstate tytez domy jako v r. 1477"
- s. 281 - dum nebo mestiste - jenom nemovitosti oznacene v bernich knihach jako dum ci mestiste, ne budovy, ktere slouzily k bydleni i hospodarskym ucelum, napr. sladovny, dvory, dvorce, cihelny, mlyny ap.

KUCA, Karel. Brno : vyvoj mesta, predmesti a pripojenych vesnic. Praha - Brno : Nakladatelstvi Baset, 200. 644 s. ISBN 80-86223-11-6.
- s. 66-67 roku 1666 byly ve meste podle uredniho seznamu tyto duchovenske a stavovske (sosovni) budovy: ... dum knizete Lichtensteina ve Vesele ulici, ... 2 domy knizete Lichtensteina, ... dum Lichtenstein-Pernsteinuv, ... dum Lichtensteinuv

MENDL, Bedrich. Knihy poctu mesta Brna z let 1343-1365 z ulozeni historicke komie pri Matici moravske a Ceskoslovenskeho statniho ustavu historickeho. V Brne : Ceskoslovensky statni ustav historicky, 1935.
- v rejstriku jsou Lichtensteinove nekolikrat zminovani, samotne texty knih poctu jsou v latine

Velmi podrobne je historie Lichtenstejnu popsana v clanku T.Winkelbauera, ktery je stupny i na internetu. Brnensky majetek rodu zde vsak bohuzel neni zminen:
WINKELBAUER, Thomas. Lichtenstejnove jako "slechta neznajici hranic" : nacrt majetkoveho vyvoje panu a knizat lichtenstejnskych v Dolnich Rakousich a na Morave v ramci politickych dejin. [online] [cit. 2006-06-19]. Dostupny z
WWW: <http://www.sweb.cz/jjkn/liechtenstein/winkel.htm>
http://www.sweb.cz/jjkn/liechtenstein/

Ke studiu bychom Vam doporucili i trisvazkove dejiny Lichtenstejnu:
FALKE, Jacob. Geschichte des fürstlichen Hauses Lichtenstein. 3 sv. Wien : Wilhelm Braumueller, 1868 - 1882. signatura: 22 G 650

Detailnejsi informace byste pravdepodobne ziskala primo v archivnich pramenech. Podle databaze Archivni fondy a sbirky v Ceske republice
(http://www.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php?lang=cs) se na uzemi CR nachazi Rodinny archiv Lichtenstejnu Moravsky Krumlov:
Název fondu (sbírky): Rodinný archiv Lichtenštejnů Moravský Krumlov Uloženo v archivu: Moravský zemský archiv v Brně Místa vzniku fondu Moravský Krumlov Časový rozsah: 1572-1944
Metráž: 5,64 bm (vše je zpracováno a inventarizováno) Přístupnost fondu je třeba konzultovat s příslušným archivem Původce fondu (sbírky): Rod Lichtenštejnů - Gundakarovská a krumlovská neboli Mladší linie, rod Kinských
- knížecí linie, rod Khevehüller-Metschů a příbuzné rody.
Tematický popis: Majetkoprávní a osobní doklady rodu Lichtenštejnů (guntramovská a krumlovská neboli mladší linie), knížecí linie rodu Kinských, alba rodinných fotografií rodu Kinských, archiválie k úřední činnosti Františka Antonína Khevenhüller-Metsche v rakouských zemích, finanční záležitosti dalších rodů.
Archivní pomůcky
SMUTNÝ B.: RODINNÝ ARCHIV LICHTENŠTEJNŮ MORAVSKÝ KRUMLOV 1572-1944.
Inventář, 2002, s. 89, ev.č. 348.
KYASOVÁ V.: RODINNÝ ARCHIV LICHTENŠTEJNŮ MORAVSKÝ KRUMLOV (1572)1650 - 1944.
Inventář, 1971, s. 23, ev.č. 897.

Velke mnozstvi archivnich materialu se nachazi v Hausarchiv der regierenden Fuersten von Liechtenstein ve Vidni:
Hausarchiv der regierenden Fürsten von Liechtenstein A-1090 Wien, Fürstengasse 1 Tel. (01) [0043 1] 345294 http://www.llv.li/amtstellen/llv-la/llv-la-andere_archive_in_liechtenstein/llv-la-andere_archive_in_liechtenstein-hausarchiv_der_regierenden_fuersten_von_liechtenstein.htm .
Obratit se lze take na nasledujici moravske archivy a muzea:
Moravsky zemsky archiv
Zerotinovo nam.3/5pp 1
656 01 Brno
email: badatelna.mza@seznam.cz

Archiv mesta Brna
Predni 2
618 00 Brno - Cernovice
email: amb@brno.cz
http://www.archiv.brno.cz

Muzeum mesta Brna
Spilberk 1
662 24 Brno
http://www.spilberk.cz/

Moravske zemske muzeum, Historicke oddeleni Kapucinské namesti 8,
659 37, Brno
tel.: 542 321 205 kl. 240-243
e-mail: historicke@mzm.cz
http://www.mzm.cz/mzm/oddeleni/historicke_oddeleni.html