Liberec

Text dotazu

Dobrý den, prosím o zaslání informace, od kterého roku se používá český název města Liberce. Dále prosím jak tento název vznikl. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

"... osada Liberec je zminovana jiz v roce 1352 s nazvem Reychinberch, od 1369 Reychmberg, ... 1385-99 Reichenberg, ... 1410 Rychmberg, ... 1790 Reichenberg, Liber, ehedem auch Habersdorf genannt ...
1834 Reichenberg (böhm. Liberk)...
1945 Reichenberg, Liberk, Liberec...
Jmeno Richenberg se menilo v Reichenberg. Do cestiny prechazelo jeste v starsi podobe s Rich - a bylo krome toho silne zkracovano v Richberk, Riberk. A prave z teto allegorove podoby se vyvinulo ceske jmeno Liberk dissimilaci r - r > l - r, srov. legrace z lat. recreatio, lejstra z rejstra apod...."

Zdroj: PROFOUS, Antonin. Mistni jmena v Cechach: jejich vznik, puvodni vyznam a zmeny. Praha: Ceska akademie ved a umeni, 1949. D.2. S. 582-583.

Jmeno R. vzniklo z vyrazu Ort (Dorf) am richen Berge = osada u bohate hory. Vyznam obou clenu vede k vykladu, ze tu byla hora, v niz se bohate dolovalo. Ale v teto hore se nikdy nedolovalo, neni to v zadnych historickych pramenech dochovano. Jmeno Reichenberg lze tedy vysvetlovat bud jako jmeno praci (přací) - zakladatele si prali, aby nova osada na tom vrchu byla jednou bohata - anebo spise jmeno R. sem bylo jiz hotove preneseno s novymi osadniky, kteri se sem pristehovali odkudsi z Nemecka.