liberární přístup v ekonomice

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

ke své seminární práci potřebuji informace na téma Liberální přístup v
Hospodářské politice. Proto se na Vás obracím s prosbou o radu a typy k
literatuře, časopisům, popř. www stránkám. Nemůžu najít žádné vhodné zdroje,
které by mi pomohly vysvětlit pojem hospodářský liberalismus a najít zdroje
ke konkrétnímu státu, ve kterém se o liberální koncepci mluví v nějaké
politice ať už je to fiskální nebo důchodová.
Věřím, že Vy zkušení pracovníci knihovny mi pomůžete. Pokud není v silách
knihovny mi vyhovět budu její rozhodnutí akceptovat.

Odpověď

Dobrý den,

hledali jsme v katalozích a databázích Národní knihovny ČR, ale obáváme se, že jsme příliš dokumentů relevantních k Vašemu tématu nenalezli. Domníváme se, že vhodnější zdroje byste nalezla spíše v katalozích odborných knihoven zaměřených na ekonomii jako např. Knihovna Vysoké školy ekonomické v Praze (https://knihovna.vse.cz/) nebo Knihovna CERGE-EI (http://www.cerge-ei.cz/library/welcome-to-the-library).

Níže uvádíme vyhledané dokumenty, které se dané problematice nejvíce blíží a ve kterých byste mohla nalézt určité informace:

Z elektronického katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ):

MARTINO, Antonio. Jak dělat liberální politiku? Praha: Liberální institut, 2005. 125 s.; 21 cm. ISBN 80-86389-37-5 (brož.)

* liberalismus * hospodářská politika * politika * sborníky

UYGUR, Ercan. Liberalization and economic performance in Turkey. Geneva: United Nations Conference on Trade and Development, [1993]. iii, 61 s.; 29 cm. (Discussion papers / United Nations Conference on Trade and Development ; no. 65)

* finanční politika -- Turecko * ekonomický růst -- Turecko * hospodářská politika -- Turecko * zprávy

MIHALIK, Jozef. Sociálny alebo liberálny štát?. Prešov: Vydavateľstvo Michala Vaška, 2007. 382 s. ; 25 cm. ISBN 978-80-7165-656-2 (váz.)

* sociální stát * liberalismus * hospodářská politika -- Slovensko * sociální politika -- Slovensko * hospodářská politika -- země Evropské unie´* sociální politika -- země Evropské unie * monografie

Česká konzervativní a liberální politika: sborník k desátému výročí založení revue Proglas / editoři Petr Fiala, František Mikš. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2000. 441 s.; 23 cm. ISBN 80-85959-73-9.

* konzervatismus -- Česko * liberalismus -- Česko * hospodářská politika -- Česko -- 1989- * pravice -- Česko * Česko -- politika a vláda -- 1989- * sborníky

Ze Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc ):

Breviář tržního hospodářství: znaky liberálního systému / zpracoval Willy Zeller. Bern: Švýcarské Helsinské sdružení, 1996. 52 s.

* Všeobecná dohoda o clech a obchodu * světová ekonomika * evropská integrace * hospodářská politika * liberalismus * svoboda * tržní ekonomika * hospodářské systémy * mezinárodní finance * ekonomická transformace

DARDEN, Keith A. Economic liberalism and its rivals : the formation of international institutions among the post-Soviet states. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. xi, 351 s.: tab. ; 24 cm. ISBN 978-0-521-86653-8.

* Světová obchodní organizace * liberalismus -- země bývalého Sovětského svazu * hospodářská politika -- země bývalého Sovětského svazu * mezinárodní ekonomické instituce -- země bývalého Sovětského svazu * země bývalého Sovětského svazu - ekonomika

Z článkové databáze ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ):

ROBEJŠEK, Petr. Bratrstvo neviditelné pracky: jedině stát utlumí sebezničující živelnost trhu. In: Týden. ISSN 1210-9940. Roč. 15, [č.] 39 (20080929), s. 66.

* světová ekonomika * hospodářská politika * ekonomické teorie * liberalismus * komentáře

JANÍČKO, Pavel. Cesta ke skutečnému liberalismu?. In: Ekonom. ISSN 1210-0714. Roč. 41, č. 49 (199712), s. 27.

* ekonomické teorie * liberalismus * hospodářská politika * ekonomický vývoj * pojetí liberalismu * Česko * r. 1997

MALÝ, Jiří. Hra na liberalismus. In: Ekonom. ISSN 1210-0714. Roč. 41, č. 39 (199709), s. 24.

* ekonomické teorie * liberalismus * hospodářská politika * liberální pojetí * česká specifika * r. 1997

HÁJEK, Ladislav. Liberalismus a hospodářská politika 90. Let. Politické strany se odvracejí od schématických ekonomických přístupů. In: Hospodářské noviny. Praha. ISSN 0862-9587. Roč. 42, č. 238 (19981208), s. 9.

* hospodářská politika * liberalismus * tržní hospodářství * státní regulace * daňové zatížení * státní rozpočty * státní dluh * ekonomické souvislosti

SCHWARZ, Jiří. Liberalismus na pokračování. In: Ekonom. ISSN 1210-0714. Roč. 41, č. 33 (199708), s. 20-21.

* hospodářská politika * ekonomické teorie * liberalismus * r. 1997

Další informace byste mohla získat také prostřednictvím placených článkových databází, které v mnoha případech poskytují i plné texty článků. Z českých databází jsou to zejména databáze Anopress nebo Newton MediaSearch, které kompletně monitorují denní tisk, odborná periodika (i z oblasti ekonomiky a finančnictví), také televizní a rozhlasové zpravodajství či diskuzní pořady a internet. K záznamům článků jsou připojeny plné texty, retrospektiva databází sahá k r. 1996. Tyto databáze si předplácí řada českých knihoven (i menších), aktuální informace o nabídce databází naleznete vždy na webových stránkách konkrétní knihovny. Přístup k databázím je pro registrované uživatele dané knihovny zdarma. Databázi Anopress zpřístupňuje i Národní knihovna ČR (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju), využívat ji mohou registrovaní uživatelé knihovny z počítačů ve vybraných studovnách.

Podobným způsobem lze využít i zahraniční licencované databáze, nejvíce zdrojů z oblasti ekonomie Vám pravděpodobně nabídnou již výše zmíněné odborné knihovny. Pokud by Vás zajímala možnost využití licencovaných zdrojů v NK ČR, kompletní přehled databází je k dispozici na https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju , databáze jsou přístupné registrovaným uživatelům přímo z počítačů ve studovnách nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu i mimo budovu knihovny (více informací na https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/vzdaleny-pristup). Vhodné by mohly být zejména databáze EBSCO - Academic Search Complete, Business Source Complete a Regional Business Source, dále Science Direct, SpringerLINK nebo Web of Knowledge - Social Science Citation Index.