lhaní, detekce lži

Text dotazu

Dobrý den, chtel bych se zeptat, jak poznam, když nekdo lže a jestli to jde poznat bez detektoru lži jestli ano napište jak.

Odpověď

Některé výzkumy potvrzují, že ani detektor lži nedokáže určit lež se stoprocentní přesností. V usvědčení druhé osoby ze lži nám však mohou pomoci některé neverbální signály. Vzhledem k tomu, že jejich výčet je značný, doporučovali bychom Vám k prostudování některou z uvedených poblikací:

MLEZIVA, Emil. Encyklopedie lži, podvádění a klamání s příklady a obrana proti nim. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2000. ISBN 80-7021-391-4.

VYBÍRAL, Zbyněk. Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci. 1. vyd. Praha: Portál, 2003. 175 s. ISBN 80-7178-812-0.

VRIJ, Aldert. Detecting lies and deceit: the psychology of lying and the implications for professional practice. Chichester: Wiley, c2000. ISBN 0-471-85316-X.

Informace můžete nalézt také v publikacích zabývajících se neverbální komunikací (v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR NKC http://sigma.nkp.cz/F je vyhledáte tak, když do pole "předmět/ klíčová slova" vepíšete termín neverbální komunikace. Z vyhledaných dokumentů můžete sám vybrat ty, které nejlépe odpovídají Vašim požadavkům).