Lewis Henry Morgan

Text dotazu

Dobrý den, v publikaci Za obzor Západu (Budil) jsem narazila na větu: Roku 1858 zjistil Lewis Henry Morgan ve státě Michigan, že struktura i terminologie příbuzenského systému Obživejů , hovořících odlišným jazykem, je v zásadě shodná s irokézskými poměry. Není mi jasný termín "Obživejů" - jedná se o kmen? Je název správný?

Moc děkuji za vysvětlení.

Odpověď

Dobrý den,

ano, jedná se o kmen Odžibvejů, žijící v oblasti Velkých jezer. Jen dříve se do češtiny přepisoval takto. Když budete studovat Morgana podrobněji, zjistíte, že více názvů kmenů se dnes píše v češtině jinak než v 19. a na počátku 20. století.

Použité zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Od%C5%BEibvejov%C3%A9