levorukost

Text dotazu

Dobrý den, nemohu sehnat žádné odkazy ani literaturu, kde by se pojednávalo o situaci levorukých ve společnosti dříve. Existují nějaké historické odkazy o vývoji edukace a přístupu k levorukým? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v našich fonech jsme zjistili jen několik knih o leváctví a levorukosti spíše v současnosti a nedávné minulosti (druhá polovina 20. stol.). Jak píš Hermann-Josef Zoche, nebyl stav věcí v mnoha zemích ještě v minulém století pro leváky příliš příznivý. V uvedených knihách najdete další literaturu, historické odkazy jsou však výjimečné.
V Čechách jsme první publikace k problému levorukosti a laterality obecně, s ohledem na pedagogiku, zjistili od 60. let 20. stol. (M. Sovák).
Zkuste se prosím prostřednictvím této služby obrátit na Národní pedagogickou knihovnu Komenského (www.npkk.cz), tam by snad mohli lépe poradit.

Vidím svět i z druhé strany : mimořádné schopnosti leváků / Hermann-Josef Zoche ; [z německého originálu ... přeložila Radka Halodová]. -- Vyd. 1.. -- [Praha] : Ikar, 2006. -- 158 s. ; 21 cm

Záhada leváctví a praváctví / Zdena Drnková-Pavlíková ; Růžena Syllabová. -- Vyd. 2.,doplněné. -- Praha : Avicenum, 1991. -- 88 s. : obr. ; 20 cm

Metodika výchovy u leváků / Miloš Sovák ; Předml.: Jiří Fišer ; Fot.: Václav Kalibán. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1966. -- 157, [2] s. ; 8°

Záhady levorukosti : asymetrie u člověka / František Synek. -- 1. vyd.. -- Praha : Horizont, 1991. -- 175 s. : il., fotogr. ; 20 cm