Lev Nikolajevič Tolstoj - Luzern

Text dotazu

Tolstoj pobýval ve Švýcarsku od r. 1857 a v témže roce mu prý vyšla také novela či publistická povídka "Luzern". Prosím o informaci, kde mám najít pro čtenáře tuto povídku buď v češtině, slovenštině, ruštině nebo také francouzštině.
Děkuji, Jana Dorňáková, Městská knihovna Valašské Klobouky

Odpověď

Dobrý den,

povídka vyšla i česky v roce 1955 v Kozáci a jiné povídky, viz níže

ZE ZÁPISKŮ KNÍŽETE D. NĚCHLJUDOVA LUZERN

8. července

VČERA VEČER JSEM PŘIJEL DO LUZERNU A UBYTOVAL SE

v nejlepším zdejším hotelu, v hotelu Schweizerhof. „Luzern, starobylé kantonální město, ležící na břehu jezera čtyř kantonů, je,“ jak praví Murray, „jedno z nejromantičtějších míst ve Švýcarsku; křižují se v něm tři hlavní silnice a jen hodinu jízdy parníkem odtud se vypíná hora Rigi, s které se otvírá jeden z nejvelkolepějších rozhledů na světě.“...

S.176 - 200

TOLSTOJ, Lev Nikolajevič. Kozáci a jiné povídky. Praha: SNKLHU, 1955.

Abstrakt: Ve třetím svazku spisů jsou zahrnuty povídky "Kozáci", "Ze zápisků knížete D. Něchljudova - Lucern, "Albert", "Trojí smrt", "Polikuška", "Cholstoměr", nedokončené povídky "Idyla" s podtitulem "Nezahrávej si s ohněm, spálíš se" a "Tichon a Malanja", rozsáhlá novela "Rodinné štěstí" a první kapitoly nedokončeného románu "Děkabristé". V dílech, vzniklých v letech 1856-1862, kdy se v Rusku připravovaly a uskutečňovaly buržoasní reformy, obrážejí se problémy a otázky, které tehdy zaměstnávaly autora a jež se staly charakteristickými pro celou jeho další tvorbu: hledání smyslu života, snaha o sebezdokonalování, touha zlepšit společnost a člověka, přispět utlačeným nevolníkům, najít štěstí ve velké, sebeobětavé lásce.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:8770a4d0-989d-11e2-8f81-5ef3fc9ae867