Letecké nápisy

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz, který spadá do historie československého letectví, tak snad se ptám na správném místě.

Dočetl jsem se v jednom článku z roku 1934, že se na území ČSR v době první republiky vyskytovaly na mnoha mistech nápisy z bílých kamenů, které měly být pro piloty čitelné i z velkých výšek. Sloužily k lepší orientaci během letu.

Podle mapky, která je v textu přiložená, se tyto nápisy nacházely například u Hustopeč na jížní Moravě, u Duchcova v severních Čechách nebo u Čadce na Slovensku.

Chtěl jsem se zeptat, jestli jsou někde tyto nápisy ještě v terénu třeba částečně vidět, případně zda někde není fotografie takového nápisu. Osobně předpokládám, že byly zničeny před, během nebo po válce.

Předem díky za každý podnět.

P.S. zdrojem textu a zmiňované mapky je článek "Letectví v Československu" od Dr. Jar. Janka v časopise "Širým světem" (rok vydání 1934, 1. číslo XII. ročníku, na stranách 47 a 48.) V případě potřeby můžu ty dvě strany ofotit.

Odpověď

Dobrý den,

Vámi uváděné nápisy se mohly skutečně vyskytovat leckde a orientaci letců mohly vypomoci. V nejedněch leteckých memoárech z období první republiky se lze dočíst, že letci, pokud zabloudili, řešili situaci tím, že prostě přistáli na vhodné louce či poli a optali se na cestu.

Pátrat dnes po pozůstatcích uvedených nápisů je ale zbytečné, neboť s největší pravděpodobností tyto zanikly během září roku 1938, kdy se Československo chystal k válce a rozhodně nechtělo nepřátelským letcům usnadňovat orientaci. Stejný přístup k orientaci letců pak platil až do roku 1945.

Fotografii podobných nápisů jsme nezaznamenali. Pátrat po takovém snímku by ale znamenalo projít značné množství dobové literatury a periodického tisku, což není v našich personálních kapacitách a už vůbec ne v termínu určeném službou Ptejte se knihovny.

Doporučujeme Vám snímek hledat v dobovém tisku ze 30 let, primárně v časopisech jakými byl například Světozor (Praha : J. Otto, 1904-1943)