lepidla

Text dotazu

Lze zjistit spolehlivý způsob, jak si po domácku vodotěsně a trvanlivě opravit gumovou holínku?
Existuje praktičtější úprava lepidel na sklo a porcelán (tyčinka, pasta či kapalina nabíraná z pevné nádobky apod.), stejně spolehlivá a čirá?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby „Ptejte se knihovny“.

Ad 1)

Prošli jsme různé diskuze a zdá se, že při opravě holínek záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny (viz diskuze v REF1). Může se jednat o PVC, gumu, neopren, a pravděpodobně i další materiály. Vhodné lepidlo můžete zkusit dohledat buď na internetu nebo navštívit opravnu obuvi, kde Vám pravděpodobně i poradí a prodají vhodné lepidlo. Na ukázkovou opravu holínek se můžete podívat ve videu v REF2, nebo si přečíst návod v REF3 (český návod se nám bohužel nepodařilo dohledat).

REF1 http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=7650

REF2 https://www.youtube.com/watch?v=TCGXUrmN4TE

REF3 https://www.mcnett.com/gearaid/blog/repair-cracks-and-leaks-in-your-rubber-boots

Ad 2)

Lepidel pro opravu skla a porcelánu je mnoho, mohla by Vám pomoci poradna pro kutily, kde naleznete záznam rozhovoru s panem Drobným na téma lepení skla a porcelánu (viz REF4). Nevíme přesně, které lepidlo jste myslela, ale kapalina v tubě je standardním formátem prodávaných lepidel. Můžete vyzkoušet dvousložková epoxidová lepidla (reprezentativní příklad v REF5), ale práce s nimi je ještě náročnější. Je pravděpodobné, že existují i lepidla v nádobce či s menší viskozitou, se kterými by se Vám pracovalo lépe. Zde vám pravděpodobně pomůže zaznamenaná diskuze v technické poradně o lepidlech v REF6, kde naleznete velkou škálu příkladů z praxe; nebo se můžete přímo obrátit na prodejce lepidel. Pokud dochází k zasychání lepidla v tubě, postačí ho pravděpodobně jen lépe uchovávat (některá lepidla se dají uložit do ledničky; oxidující lepidla stačí před uzavřením trochu vymáčknout, aby nezůstával v tubě vzduch, atd.).

REF4 http://www.rozhlas.cz/poradnapraha/kutilove/_zprava/lepeni-skla-a-porcelanu--1302473

REF5 http://www.bydleniprokazdeho.cz/images/clanky/bydleni-lepidla-3.jpg

REF6 http://hobby.idnes.cz/technicka-poradna-o-lepidlech-djv-/odpovedi.aspx?t=HENKEL3

Obor

Chemie. Krystalografie. Mineralogické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní technická knihovna

Datum zadání dotazu

19.01.2015 15:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu