lemra a ludra

Text dotazu

Jaká je geneze vzniku výrazů "lemra" a "ludra". Nepodařilo se mi na internetu najít žádný funkční on-line Výkladový slovník českého jazyka. Je tam pouze "Výkladový slovník spisovné češtiny" a "Výkladový slovník cizích slov".

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených slov je v nám dostupných pramenech vysvětlen původ slova ludra. Jedná se o nadávku, hanlivé označení pro ženu (mrcha, děvka). Slovo bylo odvozeno z německého Luder = neřád, původně mršina.

(HUGO, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, C2006. 460 s. ISBN 80-7345-098-4. ) Stručný etymologický slovník jazyka českého uvádí slovo ludrák = darebák (odvozeného taktéž z něm. Luder).

(HOLUB, Josef, ed., LUTTERER, Ivan, ed. a LYER, Stanislav, ed. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2., rozš. vyd. Praha: SPN, 1978. )

Slovo lemra je ve Slovníku nespisovné češtiny taktéž uvedeno, chybí zde ovšem vysvětlení původu slova.

"Lemra - neschopný, nešikovný nebo líný člověk (mn.č. lemry nebo lemra), méně obv. též lemrák."

(HUGO, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, C2006. s. 197)

Se svým dotazem na etymologii slova se můžete zkusit obrátit na Jazykovou poradu ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/