Legionáři

Text dotazu

Dobrý den,
v seznamu pochovaných zemřelých legionářů jsem nenašla jméno mého prapradědy Jana Srny, vojína dělostřeleckého pluku č. 10. Vím, že se narodil (...) ve Valteřicích, v civilním životě byl přádník. Zemřel (...) na malárii v polní nemocnici č. 1608 v Cividale v Itálii, pohřben byl (...)
 na hřbitově v Cividale.

Odpověď

Dobrý den,

pokud bojoval Váš předek na straně rakousko-uherské armády, můžete k dohledání více informací použít seznam padlých "Verlustliste ausgegeben am ...", popřípadě seznam  hospitalizovaných osob "Nachrichten über Verwundete und Kranke ausgegeben am...". Tyto dokumenty jsou volně dostupné v digitalizované podobě v rámci  systému Kramerius Národní knihovny ČR:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24625946

* http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24665809

* http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24597520

V systému je možné fulltextově vyhledávat. Pro vyhledávání  je třeba zadávat hledané výrazy v různých tvarech a pádech, při hledání dvou blízkých slov se používají uvozovky (např. "Srna, Jan"; "Srna, Johann", "Jan Srna", "Jana Srny" apod.). Zápis padlých, zajatých či raněných vojáků je v listu povětšinou ve tvaru "příjmení, jméno".

Zběžným vyhledáváním se nám ovšem žádné údaje k osobě Jana Srny (padlého r. 1918) dohledat nepodařilo.

Načtení nekvalitního textu předlohy metodou OCR není  ovšem vždy spolehlivé.  Můžete tedy zkusit projít dané seznamy jednotlivě.

Pokud by Váš příbuzný patřil k legionářům, byl by uveden v databázi legionářů Vojenského ústředního archivu: http://www.vuapraha.cz/Pages/DatabazeVHA/DatabazeLegionaru.aspx

Osoba  se jménem "Jan Srna" zde ovšem není uvedena, jak i sama uvádíte.

Doporučujeme Vám obrátit se s dotazem na Vojenský historický archiv: http://www.vuapraha.cz/Pages/AdresyAKontakty.aspx , který dochované vojenské materiály archivuje. Více informací k pohybu českých vojáků na  italské frontě by Vám mohli poskytnout i kolegové z Knihovny Vojenského historického ústavu: http://www.vhu.cz/, popřípadě se můžete obrátit též na Československou obec legionářskou: http://www.csol.cz/

Databáze válečných hrobů:

 

* http://www.valecnehroby.army.cz/htm/5_0.html

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.10.2015 11:01

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu