Léčba makromanických bludů

Text dotazu

Dobrý den,
jakými způsoby se zpravidla (a případně s jakým úspěchem) léčí makromanické bludy, zejména megalomanické, extrapotenční či reformátorské?

Odpověď

Dobrý den,

předem bych chtěl upozornit, že nemám lékařské vzdělání. Všechny informace obsažené v odpovědi a zdroje na ně odkazující doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.

Bludy expanzivní (makromanické), kam jsou bludy megalomanické, extrapotenční či reformátorské řazeny (OREL, 2022), jsou často při léčbě psychózy přehlíženy. Neexistuje žádná na důkazech podložená, teoreticky řízená a psychologická intervence specificky pro škodlivé expanzivní bludy. Částečně to může být proto, že tyto bludy se mohou zdát neškodné ve srovnání s jinými psychotickými zážitky. Obecně se to připisuje nižší motivací pacientů zapojit se do standardní léčby duševního zdraví, což však článek autorů Isham na základě dotazníkového šetření rozporuje a doporučuje zkoumat tento problém samostatně (ISHAM,2023).

Lidé trpící bludy často nevyhledají léčbu sami, protože většina z nich si neuvědomuje, že jejich bludy jsou problematické nebo nesprávné. Je pravděpodobnější, že vyhledávají pomoc kvůli jiným duševním onemocněním, jako je deprese nebo úzkost. Léčba bludů obecně zahrnuje převážně psychoterapii a léčbu léky. Zde je přehled základních léčebných postupů:

Psychoterapie:

Individuální psychoterapie - pomáhá osobě rozpoznat a opravit podkladové myšlení, které se zkreslilo.

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) - strukturovaný, cílený přístup k odnaučení negativních myšlenkových vzorců a chování.

Terapie zaměřená na rodinu - poskytuje podporu pacientovi i jeho rodině, včetně psychoedukace o bludech.

Farmakoterapie:

Antipsychotika první generace (typická) - blokují dopaminové receptory v mozku, což pomáhá regulovat symptomy.

Antipsychotika druhé generace (atypická) - blokují jak dopaminové, tak serotoninové receptory.

Olanzapin a risperidon jsou často používaná antipsychotika.

Úspěšnost dosahuje 50 % remise a alespoň částečného zlepšení u 90 % pacientů, kde ale autoři nepozorovali rozdíl mezi různými generacemi antipsychotik (MANSCHRECK; KHAN, 2006).

V systematickém přehledu z roku 2020 autorů Muñoz-Negro a Cervilla  však celkově dosáhla antipsychotická léčba pozitivních výsledků u 33,6 % pacientů. Antipsychotika první generace (FGA) jsou považována za účinnější než antipsychotika druhé generace (SGA), v případě FGA 39 % a SGA 28 % (MUÑOZ-NEGRO; CERVILLA, 2016).

Antidepresiva - účinná, zejména u pacientů s bludy somatického typu.

Pro udržovací léčbu a profylaxi jsou doporučována antipsychotika, a to zpravidla v podobě celoživotní léčby. Lidé s vážnými příznaky nebo ti, kteří mohou ohrozit sami sebe nebo druhé, mohou potřebovat hospitalizaci až do stabilizace stavu.

Další aspekty léčby:

Podpora rodiny a okolí - podpora rodiny a přátel je klíčová pro proces uzdravení.

Změna životního stylu - pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a dostatek odpočinku mohou přispět k celkovému duševnímu zdraví.

Celkově je v literatuře zdůrazněno, že léčba poruchy s bludy vyžaduje kombinaci farmakoterapie, psychoterapie, psychoedukace, léčbou parenterálními léky a péčí o terapeutický vztah, přičemž individuální přístup je nezbytný pro úspěšné zvládnutí této obtížné poruchy.

Použité zdroje

OCISKOVÁ, Marie, Ján PRAŠKO, František HODNÝ, et al. Porucha s bludy a její léčba. Psychiatrie pro praxi. 2021, 22(2). ISSN 1213-0508. Dostupné z: doi:10.36290/psy.2021.024
OREL, Miroslav. Psychopatologie: nauka o nemocech duše. 3., aktualizované a doplněné vydání. Praha: Grada, 2020. Psyché. ISBN 978-80-271-2529-6.
MANSCHRECK, Theo C a KHAN, Nealia L. Recent Advances in the Treatment of Delusional Disorder. Online. The Canadian Journal of Psychiatry. 2006, roč. 51, č. 2, s. 114-119. ISSN 0706-7437. Dostupné z: https://doi.org/10.1177/070674370605100207. [cit. 2023-12-18].
GOODWIN, Terri-ann; LOWRY, Tim J.; MEURK, Carla a NEILLIE, Darren. Treating the untreatable? The biopsychosocial treatment of delusional disorder: a case study. Online. Australasian Psychiatry. 2020, roč. 28, č. 4, s. 433-437. ISSN 1039-8562. Dostupné z: https://doi.org/10.1177/1039856220901463. [cit. 2023-12-18].
ISHAM, Louise; GRIFFITH, Laura; BOYLAN, Anne‐Marie; HICKS, Alice; WILSON, Natalie et al. Understanding, treating, and renaming grandiose delusions: A qualitative study. Online. Psychology and Psychotherapy: Theory, Research and Practice. 2021, roč. 94, č. 1, s. 119-140. ISSN 1476-0835. Dostupné z: https://doi.org/10.1111/papt.12260. [cit. 2023-12-18].
ISHAM, Louise; LOE, Bao Sheng; HICKS, Alice; WILSON, Natalie; BENTALL, Richard P et al. The Difficulties of Grandiose Delusions: Harms, Challenges, and Implications for Treatment Engagement. Online. Schizophrenia Bulletin. 2023, roč. 49, č. 5, s. 1194-1204. ISSN 0586-7614. Dostupné z: https://doi.org/10.1093/schbul/sbad016. [cit. 2023-12-18].
MUÑOZ-NEGRO, José Eduardo a CERVILLA, Jorge A. A Systematic Review on the Pharmacological Treatment of Delusional Disorder. Online. Journal of Clinical Psychopharmacology. 2016, roč. 36, č. 6, s. 684-690. ISSN 1533-712X. Dostupné z: https://doi.org/10.1097/JCP.0000000000000595. [cit. 2023-12-18].

Další přehledové články týkající se léčby bludů:
SKELTON, Mike; KHOKHAR, Waqqas Ahmad a THACKER, Simon P. Treatments for delusional disorder. Online. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2015, roč. 2015, č. 5. ISSN 14651858. Dostupné z: https://doi.org/10.1002/14651858.CD009785.pub2. [cit. 2023-12-18].
MUÑOZ-NEGRO, José Eduardo; GÓMEZ-SIERRA, Francisco José; PERALTA, Victor; GONZÁLEZ-RODRÍGUEZ, Alexandre a CERVILLA, Jorge A. A systematic review of studies with clinician-rated scales on the pharmacological treatment of delusional disorder. Online. International Clinical Psychopharmacology. 2020, roč. 35, č. 3, s. 129-136. ISSN 0268-1315. Dostupné z: https://doi.org/10.1097/YIC.0000000000000306. [cit. 2023-12-18].
MIOLA, Alessandro; SALVATI, Benedetta; SAMBATARO, Fabio a TOFFANIN, Tommaso. Aripiprazole for the treatment of delusional disorders: A systematic review. Online. General Hospital Psychiatry. 2020, roč. 66, s. 34-43. ISSN 01638343. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.genhosppsych.2020.06.012. [cit. 2023-12-18].