Lázně Kostelec u Zlína - majitelé po roce 1859

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o informaci o majitelích lázní Kostelec u Zlína. Lázně patřily v první polovině 19. století hraběcímu rodu Seilern Aspang a kolem roku 1859 je Seilernové měli darovat (prodat) Antonínu Seibertovi. Je možné tuto informaci ověřit? Kde by případná darovací smlouva byla uložena?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o lázních Kostelec u Zlína jsme obecně nalezli velmi málo informací, bohužel žádnou zmínku o tom, že by Seilernové někomu lázně kolem zmíněného roku prodali nebo darovali.

Většina zdrojů zmiňuje klíčový rok 1742, kdy byl v obci objeven sirnatý pramen, tehdy panství spravoval Kristian August Seilern-Aspang. Největšího rozmachu pak lázně dosáhly v letech 1899-1908, kdy je vlastnili manželé Mašláňovi s kroměřížským lékařem Janem Kovářem .

Pokud je možné tyto informace někde dohledat, domníváme se, že nejlépe by Vám mohli pomoci pracovníci Státního okresního archivu Zlín (http://zlin.mza.cz/), který spravuje fond "Archiv obec Kostelec u Zlína 1721-1945":

Název fondu (sbírky):Archiv obce Kostelec u Zlína Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Zlín Místo vzniku fondu (sbírky):Zlín, Kostelec Časový rozsah:1721-1945

Metráž:2,48 bm zpracováno (z toho 2,48 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno Přístupnost:Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky):Obecní úřad Kostelec u Zlína (dříve Kostelec u Štípy) Tematický popis:protokoly obec. zastupitelstva, sčítání lidu, branci, staveb ní záležitosti, obecní hospodaření, volby, živnosti, obecní registra Archivní pomůcky:

HANZAL J.: ARCHIV OBCE KOSTELCE U ŠTÍPY (1613) 1721-1945 (1948). Inventář, 1969, s. 25, ev.č. 201.

Popřípadě se ještě můžete zkusit obrátit na Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně - http://www.muzeum-zlin.cz/.

Použité zdroje

* Zlínsko. V Brně: Muzejní a vlastivědná společnost, 1995. Str. 473. Vlastivěda moravská; sv. 64. ISBN 80-85048-57-4.

* HUDEČEK, Alois, DIVÍLEK, Rudolf a NYKODÉM, Josef. 600 let obce Kostelce u Zlína. Zlín: Městský úřad, 1999. Str. 5. ISBN 80-238-4296-X.

* https://www.hotel-kostelec.cz/[…]/historie-lazni

* Archivní fondy a sbírky v České republice (databáze Ministerstva vnitra ČR) - https://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx