Lazce

Text dotazu

Etymologický význam slova lazce.

Odpověď

Dobrý den, jméno Lazec je zdrobnělina k laz („pozemek získaný vypálením lesa“), v množném čísle pak Lazce.

Etymologický slovník uvádí u pojmu „laz“ nebo „láz“ (staročesky a dosud valašsky): pole nebo louka získaná tříbením lesa, tedy zpravidla pole na rovném nebo jen málo skloněném površí nahoře mezi lesy. Moravský a slovenský „laz“ je i „pole pod lesem“. Obdobně polsky „łaz“, slovensky, slovinsky a ukrajinsky „laz“, rusky „lazina“.

Existuje mnoho místních jmen, odvozených z tohoto základu (Laz, Lazy, Mokré a Suché Lazce, Lazníky, Lažany). Častá jsou i pomístní jména Lázek, Lazec, která jsou typická pro Valašsko.

Literatura:

LUTTERER, Ivan. Šrámek, Rudolf. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 2004, s. 150. ISBN 80-7311-025-3.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. nezm. vyd. Praha : Academia, 1971, s. 322..