Latinské názvy rostlin

Text dotazu

Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat, co znamená "L." na konci v latinských názvech rostlin? Např.: Hieracium umbellatum L. (jestřábník okoličnatý). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
písmeno "L" na konci latinského názvu rostlin označuje autora (případně autory), který jméno vytvořil, použil a platně publikoval, v tomto případě se jedná o vědce Carla Linné. Informace o něm naleznete např. na adrese http://cs.wikipedia.org/wiki/Carl_Linn%C3%A9.

O významu Carla Linné svědčí i tento článek, kde se o používání "L" můžete také dočíst:
" Carl Linné vymyslel dodnes nepřekonaný způsob označování živých organismů (nejen rostlin, ale i živočichů) dvouslovným pojmenováním: rodovým a druhovým jménem. Říká se tomu Binomická nomenklatura a úzkostlivě se dodržuje dodnes. Za oběma latinskými jmény bývá uvedeno také jméno vědce, který rostlinu nebo živočicha takto pojmenoval. Buď plné - nebo ve zkratce. Zkratkou jména Carl von Linné je velké L. Linné sám popsal 7300 rostlin, mezi nimi třeba i běžný strom, habr obecný: Carpinus betulus L. 7300krát se za jejich jménem objevilo jeho velké L. Stejné písmeno žije dodnes i za mnoha jmény živočichů, třeba obyčejné žáby ropuchy: Bufo bufo (L.). Česká přírodověda dílo znamenitého Švéda plně respektuje a hlásí se k jeho odkazu. Ne nadarmo stojí na Linnéově náhrobku: Botanicorum principi, Knížeti botaniků."

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.12.2012 13:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu