latinská slova

Text dotazu

Dobrý den,

bylo by možné zjistit rozdíl mezi slovy: frater a cognatus? Označuje event. nemanželského syna?

Moc děkuji předem za odpověď.

Eva M.

Odpověď

Dobrý den,

významy termínů cognatus a frater se v mnoha slovnících překrývají, aniž by nabídly širší vysvětlení. Nejlepší jejich výklad byl nalezen v tomto slovníku:

MAREŠ, Jan. Latinsko-český slovník pro genealogy. V Praze: Česká genealogická a heraldická společnost, 2013. 155 s. Schola genealogica ac heraldica nova. ISBN 978-80-905500-0-1.

Zde jsou nalezené významy pro slovo cognatus:

Cognatus, a, um - pokrevně příbuzný ze ženiny strany Cognatio, -onis - pokrevní příbuzenstvo (rod) po přeslici

Slovo frater a jeho obměny jsou vysvětleny těmito způsoby:

Frater, -ris - bratr

Frater eodem patre (eadem matre) natus - nevlastní bratr z jednoho otce (matky) Frater germanus -vlastní (rodný) bratr, tj. týž otec i matka Frater patruelis - bratranec z otcovy strany, strýčený bratr téže krve a téhož rodu Frater principalis - nejstarší bratr Frater mulieris - bratranec z matčiny strany, strýčený bratr z matčiny strany Frater uteri - bratr z téže matky

Dále v Latinsko-českém, česko-latinském slovníku od Silvy Šenkové byl také zmíněn termín agnatus (agnatus - později narozený syn; příbuzný po meči), jako vymezení opaku ke slovu cognatus.

Níže zmíněná literatura již nenabídla jiné významy slov.

Použité zdroje

KÁBRT, Jan et al. Latinsko-český slovník. V nakl. Leda vyd. 1. Praha: Leda, 2000. 575 s. ISBN 80-85927-82-9.

PALIVEC, Viktor a ELZNIC, Václav. Latinsko-český slovník genealogický. Praha: Genealogická a heraldická společnost, 1976. 129 s.

PRAŽÁK, Josef Miroslav, NOVOTNÝ, František a SEDLÁČEK, Josef. Latinsko-český slovník. Vyd. 20., (V KLP v této podobě 1.). Praha: KLP-Koniasch Latin Press, 1999. ix, 1425 s. ISBN 80-85917-51-3.

ŠENKOVÁ, Silva. Latinsko-český, česko-latinský slovník. 2., opr. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 1999. 262 s. ISBN 80-7182-087-3.

ZACHOVÁ, Jana. Latina pro historiky a archiváře. 4. vyd., V nakl. Academia 1. Praha: Academia, 2005. 103 s. ISBN 80-200-1388-1.