Lateralita

Text dotazu

Co to je lateralita a její rozdělení, testy laterality, lateralita a sport

Odpověď

Dobrý den,
"Lateralitou nazýváme vývojové (nikoliv patologické) úchylky v organismu podle jeho střední roviny, a to ve smyslu nadřazenosti jedné strany proti druhé. Asymetrie se týká hlavně párových orgánů, především končetin a orgánů smyslových. Vyskytuje se u člověka i u nižších organismů."
Čerpáno z:  SOVÁK, Miloš. Lateralita jako pedagogický problém. Praha: Universita Karlova, 1962.
Pojem lateralita je podle výkladu ve slovníku cizích slov na internetu:
přednostní užívání jednoho z párových orgánů pohybového nebo smyslového ústrojí.
Wikipedii sice běžně našim uživatelům nedoporučujeme, heslo lateralita je tam ale podrobně zpracováno, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Lev%C3%A1ctv%C3%AD
"...Leváci a sport
Ve sportu se v angličtině pro leváky ujalo označení "south-paw", které tuto historickou zátěž nenese. Označení pochází z baseballu. Baseballová hřiště jsou často postavena tak, že pálkař stojí čelem k východu, aby mu odpoledne a večer nesvítilo slunce do očí. To znamená, že levácký nadhazovač hází z jižní strany. Tímto způsobem se proslavil Finley Peter Dunne. Oxfordský slovník angličtiny uvádí jiný význam sousloví "south paw", puncování levou rukou, doložený z roku 1848. Přibližně v těch letech se baseball stával organizovaným sportem. V boxu se slovy "southpaw" označuje boxer-levák. Tentýž název se užívá i pro postoj, kdy má boxer pravou nohu předsunutou před levou.
Hra v opačné orientaci je pro soupeře nezvyklá, někdy nečekaná, a může tak leváky zvýhodňovat - kromě zmíněného boxu a nadhazování při baseballu uveďme např. šerm, judo nebo hokej. Naopak nevýhodou může být směr běhu na atletickém oválu a především při rychlobruslení, kdy je levák nucen silněji se odrážet svou slabší pravou nohou..."
Z  fondu NK ČR na www.nkp.cz, elektronický katalog, baze NKC, jsme Vám na ukázku vybrali:
VAVÁK, Miroslav. Volejbal kondiční příprava. Praha: Grada, 2011.
KŘIŠŤANOVÁ, Ladislava. Diagnostika laterality a metodika psaní levou rukou. Hradec Králové: Gaudeamus, 1995.
VAVERKA, František. Vliv vybraných faktorů na přesnost jednoduchého pohybu. Lateralita, rychlost, zraková kontrola, zátěž, rozsah pohybu. Ostrava: Pedagogická fakulta Ostravské univerzity, 2011.
Další knihy si můžete najít ve volně přístupném elektronickém katalogu na stránkách Národní knihovny ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC (knihy), příp. článková databáze ANL. Vyhledávat lze podle klíčových slov.