Lánská koněspřežka

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdo vedl stavbu lánské koněspřežky. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy "Pražsko-lánská koňská železnice" byl vedením stavby železnice pověřen inženýr Gintl. Spolu s ním dohlíželi na stavbu ještě další tři inženýři. Na technických přípravných pracích pro pražsko-lánskou koněspřežku se podílel i známý francouzský inženýr Joachym Barrande. (Během přípravných prací objevil Barrande naleziště trilobytů u Skryjí a Týřovic.) Stavbu prováděla Pražská železniční společnost, později C.k. privilegovaná pražská železniční společnost. V této souvislosti je třeba zmínit osobu Františka Josefa Gerstnera, kterému bylo v březnu 1825 uděleno povolení k provedení nivelačních prací a převzetí řízení technických přípravných prací.

Dohledem nad nivelačními pracemi v lánské oboře údolím Klíčavy byl pověřen fürstenberský knížecí rada František Nittinger.

Po dokončení svršku dráhy ve směru k Praze v listopadu 1830 došlo v rámci omezení nákladů k propuštění inženýrského a dozíracího personálu. Inženýr Gintl byl i s jeho třemi spolupracovníci a třemi stavebními dozorci propuštěn. Ředitelství si podrželo jen dva inženýry se třemi stavebními dozorci, mezi něž byly úseky tratě rozděleny.

Více informací k pražsko-lánské koněspřežce můžete nalézt v již zmíněné knize:

* ŠVARC, František. Pražsko-lánská koňská železnice. Rakovník: Okresní muzeum, 1998, C1997. 143 s. ISBN 80-85081-15-6.