lanius

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak funguje systém Lanius. Ve svém městě nemohu některé tituly sehnat. Zjistila jsem, že jiné knihovny tituly mají. Potřebuji vědět, zda si mohu knihu půjčit jinde na průkazku nebo zda si knihovna může z jiné knihovny knihu vypůjčit. Děkuji za pochopení.

Odpověď

Dobrý den,

systém Lanius - souborný katalog SKAT - je souborný katalog veřejných městských knihoven (počet zapojených knihoven 183). Souborný katalog usnadňuje knihovnám spolupráci v rámci meziknihovních služeb (MS), slouží k přebírání záznamů, pomáhá knihovnám při akvizici... Bližší informace o systému naleznete na http://www.skat.cz/ Z výše uvedeného vyplývá, že jako jednotlivý uživatel nemůžete prostřednictvím souborného katalogu zadávat objednávku.
Pokud potřebujete knihu, kterou Vaše knihovna (kde máte registraci) nevlastní, obraťte se na tuto knihovnu, ta Vám knihu zprostředkuje v rámci meziknihovních výpůjčních služeb, tzn. že požádá knihovnu, která titul vlastní, o výpůjčku. Požádaná knihovna se při půjčování i prostřednictvím MS řídí svým knihovním řádem. Tato služba bývá zdarma, knihovny si mohou účtovat náklady spojené s dopravou (poštovné, balné), informace získáte v ceníku Vaší knihovny.
Průkaz jedné knihovny platí pouze v této knihovně, k získání knih z jiné knihovny slouží právě zmiňované meziknihovní služby nebo nová registrace v této knihovně.