Ládví - název

Text dotazu

Z čeho pochází název pražské čtvrti "Ládví" ?

Odpověď

Dobrý den,

příručka Místní jména v Čechách vysvětluje vznik názvu Ládví následujícím způsobem:

Ládví - ... Toto místní jméno bylo původně názvem dvou vrchů. V dokladech základního jména vidíme tvary: N. Ledvý (?), Ládvý > Ládvej, Ládví, L. v Ládvém > v Ládvýj, v Ládvím, G. u, z Ládvého, I. pod Ládvejm.  Základem tu bylo staročeské ledvie, slovenské l´advie, staroslovanské lędvьję pl. f. "lumbi". Z nich bylo příponou -ina odvozeno slovo ledvina, slovensky l´advina, dolnolužicky ladwina. Tato slova byla tedy tvořena ze základu *lędv-. Z téhož základu vzniklo adjektivní  příponou -ý naše jméno Ládvý, totiž vrch a znamenalo vrch ledvinný, totiž ledvinové podoby. Teprve v 19. století bylo jméno Ládvý spleteno s apelativem ledví a změněno v Ládví a to pak pokládáno dokonce za zúžený tvar z Ládvé. Konec jména Ládvec (= menší Ládvý) byl spleten se slovem ves a změněn v Ládves.

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. Díl II, Ch-L. Praha : Česká akademie věd a umění v Praze, 1949. s. 477.