Kytín

Text dotazu

Dobrý den,

má název obce Kytín u Mníšku pod Brdy slovní základ ve slově kytlice? Kytín německy Kitin. Kytlice německy Kittlitz.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

etymologii názvu obce Kytín se věnovala Jitka Malenínská v článku K obsahově-sémantické rekonstrukci zaniklých apelativ hrochot a kyta a jejich využití v toponomii [Malenínská 1997].

„Kytín je v toponymii Čech doložen jednak jako místní jméno, jednak jako jméno pomístní. Ves Kytín, poprvé zmíněná k r. 1321 (Kytin), se nachází v Brdech, severovýchodně od Dobříše. K výkladu jména A. Profous uvádí: „Jm. Kytín vzniklo přivlastň. příponou -ín z příjm. *Kýta, které povstalo buď ze stč. kyta, y f. ’hrozen, svazek, Traube, Bündel, Strauß’, stsl. kyta ’ramus’ (z demin. kytka bylo příjm. 1435 Johannis Kytka …) anebo spíše z kýta ’Keule, Schinken, Schlegel, Hinterbacken’.“ [Malenínská 1997].

 Celý článek je k dispozici online.

Použité zdroje

MALENÍNSKÁ, Jitka. K obsahově-sémantické rekonstrukci zaniklých apelativ hrochot a kyta a jejich využití v toponomii. Naše řeč. 1997, 80(1), s. 26-33. Dostupné také z: http://naserec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7350