-
To se mi líbí
-
Doporučit
Stěhovaní Kutnohorské mincovny v období 30ti leté války.
Nejpodrobněji se kutnohorské mincovně věnuje spis:
LEMINGER, Emanuel. Královská mincovna v Kutné Hoře. 2.vyd. Kutná Hora : Kutna, 2003.
V textu se nám nepodařilo zmínku o stěhování mincovny nalézt. V kapitole Pád obce mincířův a pregéřův je pouze uvedena zmínka o dočasném uzavření mincovny:
"Po roce 1640 dokonce se vyskytl návrh, aby mince kutnohorská byla zrušena aspoň dočasně a stříbro, které tamější doly skýtaly, aby se dováželo každého měsíce do mince pražské. (...) soudíme, že přerušení se nestalo před rokem 1946 (...) Neumíme říci, jak dlouhou dobu mincíři a pragéři kutnohorští byli (proti své vůli) na zahálce, víme toliko, že teprve roku 1653 nejvyšší mincmistr Mikuláš z Schönfeldu se ujal Kutné Hory proti komoře české, která nechtěla již mince kutnohorské obnoviti (...)"
(LEMINGER, Emanuel. Královská mincovna v Kutné Hoře. 2.vyd. Kutná Hora : Kuttna, 2003.s.93)
Publikace věnovaná vývoji města doplňuje výše uvedenou zprávu o stavu mincovny o situaci v kutnohorském hornictví:
" Válka postihla velmi vážně kutnohorské hornictví. Můžeme říci, dokonala jeho zkázu. Roku 1625 dal Ferdinand II. souhlas k definitivnímu opuštění dolů na Staročeském pásmu, které již tehdy byly z větší části zatopeny. Místo někdejších dvou tisíc havířů a pracovníků jiných profesí, kteří ještě začátkem 17.století nalézali v hornictví zdroj své existence, jich v polovině 17.století živořilo jen několik desítek při paběrkování zbytků rud v dosud přístupných částech dolů. Hluboký úpadek pak pokračoval i nadále a snahy horního úřadu v Kutné Hoře o oživení báňského provozu narážely na nedostatek financí a pracovních sil."
(zdroj: Kutná Hora. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2000. s.152).
Je ovšem možné, že ještě před uzavřením mohla být mincovna přestěhována. V rámci možností služby Ptejte se knihovny jsme knihu Královská mincovna v Kutné Hoře pouze zběžně prolistovali. Doporučujeme Vám proto knihu podrobněji prostudovat.
Obrátit se můžete také na správu Vlašského dvora v Kutné Hoře:
http://www.kutnahora.cz/index.php?cid=76&sec=3 .
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
08.01.2009 12:05