Kurt Konrad

Text dotazu

Dobrý den,potřebuji zjistit den,měsíc a rok narození a úmrtí Kurta Konrada - židovského a komunistického novináře, historika a odbojáře. žil v Československu a myslím že zemřel za okupace ale nic bližšího nevím. Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den, Kurt Konrad, vlastním jménem Kurt Beer, se narodil 15.10.1908 v Třebíči a zemřel 25.9.1941 v Drážďanech (Německo). Komunistický kritik, novinář a historik. 1930 - 38 střídavě redaktorem Tvorby, Rudého práva, Haló novin aj. Historické práce: Španělská revoluce (1937), Svoboda a zbraně (1949), Husitská revoluce (1965).
1939 - 1940 - pracoval jako tiskový referent na sovětském konzulátě v Praze,
1939 - 1941 - spolupracovník I.ilegálního ústředního vedení KSČ. V březnu
1941 zatčen gestapem, vězněn na Pankráci, v Zwickau a Drážďanech, kde v září
1941 spáchal sebevraždu.
(TOMEŠ, Josef. Český biografický slovník XX. století. 2.díl. K-P. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999. s.116)