Kurikulum - skloňování

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je prosím správný tvar slova kurikulum množného čísla, druhého pádu? Analýza kurikul nebo kurikulí?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

u výrazu kurikulum předpokládáme, že se jedná o přepis latinského podstatného jména curriculum (vitae).

Výraz curriculum vitae znamená doslova  běh života, životopis, také závodiště, závodní vůz.

Slovo curriculum patří mezi substantiva 2.deklinace (skloňování) a jedná se o podstatná jména, která mají v genitivu singuláru (2.pád j.č.) koncovku -i. V zásadě se skloňují podle dvou vzorů, v závislosti na tom, zda se jedná o podstatné jméno mužského rodu (tzv. maskulinum, zkr. m.; vzor servus, -i, m., popř. puer, -i, m.) nebo jde o podstatné jméno středního rodu tzv. neutrum, zkr. n.; vzor verbum, - Substantivum curriculum,(í) je rodu středního a skloňuje se podle vzoru verbum :

                Sg.          Pl.

Nom.    verb-um              verb-a

Gen.      verb-i    verb-orum

Dat.       verb-o  verb-is

Acc.       verb-um              verb-a

Voc.       verb-um!            verb-a!

Abl.        verb-o  verb-is

Použité zdroje

Slovník cizích slov. Praha : Encyklopedický dům 1996 https://cs.wikipedia.org/[…]/Latinsk%C3%A9_sklo%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD

Latinsko-český slovník. Praha : SPN 1957