kuratorium

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou literaturu byste mi doporučili k bakalářské práci na téma: Nacistická převýchova mládeže v kuratoriu. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v rámci služby Ptejte se knihovny Vám můžeme doporučit zdroje, ve kterých můžete vhodnou literaturu k tématu vyhledávat, popřípadě zmínit několik vhodných publikací.

Další  dokumenty k tématu můžete vyhledávat v katalozích Národní knihovny, souborných katalozích či  licencovaných i nelicencovaných databázích, využít samozřejmě můžete i bibliografie uvedené v jednotlivých monografiích.

K dohledávání vhodné literatury můžete mimo jiné použít:

* Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

* Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc

* Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz/

* Výběrovou článkovou databázi ANL : http://aleph.nkp.cz/cze/anl

* Online databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/

Vybraná doporučená literaturu (Online katalog NK ČR):

dobové publikace:

* Základní tělesná výchova mládeže: [učební příručka Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě]. Pořadová a metodika. 1. vyd. Praha: Orbis, 1945. 49, [II] s.

* Základní tělesná výchova mládeže: [učební příručka Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě]. Lehká atletika. 1. vyd. Praha: Orbis, 1945. 54, [II] s.

* Kulturring der tschechischen Jugend: Am 5. Juli schließt die erste Spielzeit 1943-44. [Prag]: Kuratorium für Jugenderziehung in Böhmen und Mähren, 1944. [3] s.

* Pokyny [Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě: Okresní pověřenec v Budějovicích ]. V Budějovicích: Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, [1944]. 31 s.

* Richtlinien für den Jugenddienst = Směrnice pro službu mládeže. Prag: Kuratorium für Jugenderziehung in Böhmen und Mähren, 1943. 67, [I] s.

knihy:

* PINE, Lisa. Education in Nazi Germany. English ed. Oxford: Berg, 2010. 157 s. ISBN 978-1-84520-265-1.

* KNOPP, Guido. Hitlerova mládež: ztracená generace. Vyd. 1. V Praze: Ikar, 2003. 415 s. ISBN 80-249-0276-1.

články (Zdroj:  Online databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz):

* Skala, Petr. Život mladých lidí v protektorátu a kuratorium pro výchovu mládeže. Skala, Petr. Sborník Národního muzea v Praze. Řada A - Historie. = Acta Musei Nationalis Pragae. Series A - Historia. 62, č. 1, (2008,) s. 35-38.

* Špringl, Jan. Protektorátní vzor mladého člověka. Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě (1942-1945). Špringl, Jan. Soudobé dějiny. 11, č. 1-2, (2004,) s. 154-177.

* Špringl, Jan. Kuratorium pro výchovu mládeže a antisemitský aspekt jeho snažení. Špringl, Jan. In: Terezínské listy. Sborník Památníku Terezín. Praha : Oswald 34, (2006,) s. 125-134.

* Státník, Dalibor. Účast Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě na zákopových pracích u Neziderského jezera na přelomu let 1944-1945. Státník, Dalibor. In: Museli pracovat pro Říši. Nucené pracovní nasazení českého obyvatelstva v letech 2. světové války. Sborník ze semináře konaného ve Státním ústředním archivu v Praze dne 2. dubna 2004 / Praha : Státní ústřední archiv, 2004 s. 82-100.

* Hes, Milan. Založení Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Hes, Milan. In: Slánský obzor. Ročenka společnosti Patria, Vlastivědného muzea ve Slaném a Státního okresního archivu v Kladně / Slaný : [Vlastivědné muzeum ve Slaném] 13, (2005,) s. 50-57.

* Špringl, Jan. Berounská okresní organizace Kuratoria pro výchovu mládeže (1. část). Špringl, Jan. In: Minulostí Berounska. Sborník Státního okresního archivu v Berouně / Beroun : Státní oblastní archiv v Praze pro Státní okresní archiv Berouně 9, (2006,) s. 166-207.

* Špringl, Jan. Berounská okresní organizace Kuratoria pro výchovu mládeže (2. část). Špringl, Jan. In: Minulostí Berounska. Sborník Státního okresního archivu v Berouně / Beroun : Státní oblastní archiv v Praze pro Státní okresní archiv Berouně 11, (2008,) s. 156-204.

* Nikrmajer, Leoš.Činnost a úkoly Kuratoria pro výchovu mládeže v jižních Čechách v letech 1942-1945. Nikrmajer, Leoš. Výběr. Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech. 43, č. 4, (2006,) s. 267-281.

* Hes, Milan. Česká mládež pod hákovým křížem. Hes, Milan. Přísně tajné! Literatura faktu. č. 1, (2010,) s. 94-102.

* Jelínek, Tomáš. Organizace Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě v Praze. Tomáš Jelínek. In: Evropská velkoměsta za druhé světové války. Každodennost okupovaného velkoměsta. Praha 1939-1945 v evropském srovnání / Praha : Scriptorium 26, (2007,) s. 417-426.