Kupní síla - zlatý

Text dotazu

Dobrý den,
při sestavování rodokmenu jsme našla informaci, že můj praprapraděda Johan koupil v prosinci roku 1854 grunt za 2 600 zlatých. Prosím jak vypadal zlatý v této době? Je možné poslat obrázek?
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

o mincích konvenční měny, která platila až do roku 1857 se dočtete nejvíc v knize Petra Vorla "Od pražského groše ke koruně české", vyšlo v Praze ve dvou vydáních 2000, 2004, kde je problematika vývoje naší měny pojednána z historicko-ekonomického pohledu. Samotný přehled mincí Františka Josefa I. i s fotografiemi lze nejnověji nalézt v katalogu Stanislava Voloviče "Numizmatický katalóg mincí Rakúskej monarchie a Rakúsko-Uhorska (1835-1819), který vyšel v Bratislavě 2012 (z tohoto katalogu Vám rovněž posíláme naskenovanou stránku s vyobrazením zlatníku a 2-zlatníku z příslušné doby). Podle sdělení pracovnice Numismatické sbírky Národního muzea v Praze prý Váš praprapradědeček ale za zmíněný grunt zaplatil s největší pravděpodobností papírovými penězi. Jejich přehled najde v publikaci Julia Séma "Papírové peníze na území Československa 1762-1977", vyšlo v Hradci Králové 1977, která kromě vyobrazení jednotlivých papírovým platidel podává opravdu fundovaný odborný výklad a  neomezuje se na pouhý soupis.

Doporučujeme:

MILITKÝ, Jiří. Pražská mincovna 1526 - 1856. Katalog mincí tolarového období ze sbírky Muzea hlavního města Prahy. Praha: Nakladatelství KANT, 2009.

VALOVIĆ, Stanislav. Numizmatický katalóg mincí rakúskej monarchie a Rakúsko-Uhorska /1835 - 1918). Mince Ferdinanda I. Františka Jozefa I. a Karola I. Bratislava: Aunum, 2012.