Kulturní historie

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě co znamená pojem kulturní
hostorie(historie kultury). Dočetla jsem se, že se jí zabýval Miroslav Tyrš
a Otakar Hostinský.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, víceméně stejný dotaz jste již jednou službě PSK posílala (dle shodné emailové adresy), přeposíláme Vám tedy odpověď na něj. Zárověň doplňujeme informace o Miroslavu Tyršovi a Otakaru Hostinském a jejich angažovanosti v oblasti kulturní historie.

Publikace Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 15. díl, Krajčij-Ligustrum. V Praze : J. Otto, 1900. se poměrně rozsáhle zabývá heslem "kulturní historie". Uvádíme Vám výtah:
Kulturní historie líčí dějiny kultury. Její úkol je tady vymezen tím, co chápeme pod pojmem kultura (latinsky vlastně vzdělání, zdokonalování vůbec, v užším smyslu pokrok člověka po stránce etické i intelektuální). Počátky kulturní historie nalezneme v 2.pol.18.stol. ve snahách uvažovat o historických jevech v pragmatických souvislostech, v řetězci dějepisných událostí hledat všeobecně platné zákony dějinného rozvoje a vyvozovat zákony z pásma dějin člověka.

Definici kultury naleznete také např. v knize BARKER, Chris. Slovník kulturálních studií. Vyd. 1.. Praha : Portál, 2006. 206 s. ISBN 80-7367-099-2.
Další informace o chápání pojmu "kulturní historie"  a informace, které do tohoto odvětví spadají, můžete nalézt v níže uvedených publikacích. Tituly mají předmětová hesla dějiny kultury, kulturní dějiny, kulturní historie, apod.

HRABÁKOVÁ, Luďka. Kulturní historie. Vyd. 1.. Liberec : Technická univerzita v Liberci, 2006. 92 s. ISBN 80-7372-138-4.

Kuděj : časopis pro kulturní dějiny. Praha : Scriptorium, 1999-. --    sv. ISSN 1211-8109.
Viz. též http://www.scriptorium.cz/scriptor.htm .

ŠEVČÍK, Oldřich. Architektura - historie - umění : kulturně-civilizační vývoj v Evropě od antiky do počátku 19. století.  2., rozš. vyd.. Praha : Grada, 2007. 330 s. ISBN 978-80-247-2032-6

HANUŠ, Jiří (ed.). Dějiny kultury a civilizace Západu v 19. století. 1. vyd.. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2002. 248 s. ISBN 80-7325-006-3.

VANĚK, Jiří. Filosofie a kultura v evropských dějinách. 1. vyd.. Praha : Professional Publishing, 2007. 239 s. ISBN 978-80-86946-47-4.

ODEHNALOVÁ, Alena. Vybrané kapitoly z dějin kultury. Brno : CERM, 1997. 212 s. ISBN 80-7204-058-8.

ODEHNALOVÁ, Alena. Vybrané kapitoly z dějin kultury XX. století. Brno : CERM, 2001. 318 s. ISBN 80-7204-211-4.

Kulturní historie : její vznik, rozvoj a posavadní literaturu cizí i českou. Stručně popisuje Dr. Čeněk Zíbrt. Praha : Jos. R. Vilímek, 1892. 122 s.

* Otakar Hostinský (2.1.1874-19.1.1910)- český estetik, hud. věděc, filkorista a výtv. teoretik. Studoval práva a filozofii na univerzitě v Praze a esetetiku v Mnichově. Stal se zakladatelem obecné teorie umění u nás, vydal první přehled vývoje českého umění v 19.stol., zabýval se estetikou užitého umění. Položil základy moderní české hudební vědy a estetiky.

Díla vztahující se k umění a kultuře:
HOSTINSKÝ, Otakar. O realismu uměleckém. V Praze : Bursík a Kohout, [1890]. 52 s.

HOSTINSKÝ, Otakar. O umění. [výbor sest. a doslov naps. Josef Císařovský ; k tisku připr. Jan Kristek a Otakar Mohyla ; pozn. opatřili Josef Císařovský a Josef Vohryzek ; hud. část zprac. Jiří Pilka]. Vyd. 1.. Praha : Československý spisovatel, 1956. 686 s.

HOSTINSKÝ, Otakar. Studie a kritiky. Výbor uspoř. Dalibor Holub, Hana Hrzalová a Ludmila Lantová ; H. Hrzalová: Otakar Hostinský, doslov. 1. vyd.. Praha : Československý spisovatel, 1974. 546 s.

HOSTINSKÝ, Otakar. Šest rozprav z oboru krasovědy a dějin umění. V Praze : Nákladem knihkupectví dra Grégra a F. Dattla, 1877. 92 s.

HOSTINSKÝ, Otakar. Umělecký ruch v národě českém za posledních padesáti let / přednáška professora Otakara Hostinského. [V Praze : Česká akademie, 1899.
37 s.

HOSTINSKÝ, Otakar. Umění a společnost. [doslov napsal Bohuslav Hostinský]. V Praze : Jan Laichter, 1941. 166 s.

JŮZL, Miloš. Hostinského pojetí estetiky a filozofie dějin umění. 1. vyd.. Praha : Univerzita Karlova, 1985. 127 s.

* Tyrš Miroslav (17.9.1832-8.8.1884) zasvětil svůj život tělovýchově (stál u zrodu české tělovýchovné organizace Sokol- 16. 2. 1862) a umění, konkrétněji výtvarnému umění a estetice. Svými články položil základy novodobé české výtvarné kritice. Tyrš se také zajímal o vývoj jednotlivých uměleckých fází a jejich souvislost s všeobecným kulturním prouděním. Sokolství ho přivedlo do úzkého styku s veřejností, ve svém uměleckém zaměření se tedy snažil o popularizaci smyslu pro umění a nikoli postavit ho na abstraktní badatelskou pozici.

Díla vztahující se k umění a kultuře:
TYRŠ, Miroslav. O podmínkách vývoje a zdaru činnosti umělecké. Co průpravu k dějinám umění jakož i vzhledem k poměrům domácím sepsal Miroslav Tyrš. Praha : I.L. Kober, 1873. 5, 30 s.
- pro možnost vypůjčení knihy využijte naskenovaný katalog KATIF (http://katif.nkp.cz/), Generální katalog I, Ti - Uř, Tyd-Tž, č. záložky.
878.

TAINE, H. O podstatě díla uměleckého. Upravil Miroslav Tyrš. V Praze : J. Otto, 1873. 61 s.

TYRŠ, Miroslav. Úvahy a pojednání o umění výtvarném. Díl 2. Poř. R. Tyršová. Praha : Sokol, 1912. 288 s.

TYRŠ, Miroslav. Úvahy a pojednání o umění výtvarném. I. Poř. R. Tyršová. Praha : Těl. jedn. Sokol, 1901. 186 s.