Kulturní a kulturně-historický potenciál

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi kulturním a kulturně-historickým potenciálem území?
Jde o to, že někteří autoři zahrnují do obou např. kulturní památky, tradice, kulturní akce apod. a tím pádem tak nedělají rozdíly.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, vysvětlení obou pojmů jsme našli v internetových odkazech na Arts Lexikon, který je on-line výkladovým slovníkem arts managementu a arts marketingu.

Pojem potenciál kulturně historický (p.k.h.) lze obecně vydefinovat jako existující, ale dosud nevyužívané nebo jen málo využívané zdroje v oblasti hmotné a nehmotné kultury a kulturní infrastruktury. Pokud hovoříme o p.k.h., je nezbytně nutné zachovat předpoklad využitelnosti dosud nevyužívaného nebo rozšíření stávajícího využití památky, tradice, kulturní instituce či infrastruktury.

Pojem p.k.h. je často nesprávně zaměňován za pojem kulturní potenciál. Řada autorů tyto pojmy ztotožňuje; jiní autoři tyto dva pojmy striktně odlišují v tom smyslu, že p.k.h. je (na rozdíl od kulturního potenciálu) doplněn i o dimenzi historie území a představuje tak hlubší uchopení a vymezení oblastí potenciálního rozvoje regionu.

Odkazy na pramen:

http://artslexikon.cz/index.php/Potenci%C3%A1l_kulturn%C3%AD

http://artslexikon.cz/index.php/Potenci%C3%A1l_kulturn%C4%9B_historick%C3%BD