kuchařky v NK

Text dotazu

Dobrý den, dovolujeme si Vás oslovit jako měsíčník pro kulturní život v místech a regionech Místní kultura, který vydává Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Posláním časopisu je přinášet informace o podmínkách pro existenci kultury od legislativy po konkrétní inspirativní příklady.
Redakce připravuje u příležitosti 15. výročí pro své věrné i nové čtenáře zvláštní přílohu - kuchařku krajových lidových receptů, doplněnou o zajímavosti související s tradičním kuchařským uměním. Pátráme po různých zajímavostech, hledáme adekvátní kulturní zařízení (např. muzea), osoby a zjišťujeme také, jaký vztah má organizace UNESCO k těmto tradičním lidovým hodnotám.
Obracíme se na Národní knihovnu ČR s dotazem po nejstarší kuchařské knize na našem území vůbec, případně v archivu NK. Pátráme po jakýchkoliv zajímavostech, které by se kuchařek, krajových, lidových tradičních receptů týkaly. Můžete nám zjistit, která kuchařka z fondu NK vykazuje statisticky největší počet výpůjček a jaká s českými recepty? Zajímala by nás jakákoliv další \"nej\" z oblasti kuchařských knih - nejobsáhlejší kuchařská kniha ...

Odpověď

Dobry den, v predmetovem katalogu jsem nasla nekolik kucharek, jejichz zaznamy Vam v priloze posilam. Jedna se o zaznamy ze stareho predmetoveho katalogu (do roku 1950) a v soucasne dobe, kdy je knihovna uzavrena, jsem nemohla overit, zda jsou knihy na miste a jsou tedy skutecne ve fondu NK CR.
V katalogu je i nekolik kucharek, kde nejsou v zaznamu uvedeny roky vydani, proto nemohu spolehlive rici, zda kucharky nejsou jeste starsi. Dva zaznamy v priloze jsou stazeny z jinych zdroju a sice z Manuscriptoria (Manuscriptorium - záznamy o starých tiscích. Jde o záznamy tzv. Knihopisu.
Zdrojová data poskytl jejich zpracovatel - Filozofický ústav Akademie věd ČR, Kabinet pro klasická studia.) a NKC (elektronicky katalog NK CR).
Zjistit cetnost vypujcek kucharek je problem. Pokud se jedna o kucharky pujcene elektronickym systemem, lze u nekterych zjistit mnozstvi vypujcek za posledni obdobi. U starych kucharek se ale evidence vypujcek neda vystopovat.
Knih s kucharskymi predpisy je ve fondu velke mnozstvi a zjistovat, ktera je nejrozsahlejsi, take neni jednoduche, prinejmensim udaj, ktery zjistime nebude 100%.
Vetsina kucharek obsahuje nejenom ceske recepty, ale i zahranicni.
Zajimave pro Vas by mohly byt napr. tyto dva tituly:

Česká kuchyně tradiční i dnešní, sváteční i všední / Juliana A. Fialová,

Květoslava Styblíková ; fot. Olga Davidová, Stanislav Němec. -- [1. vyd.].
--
Praha : Artia, 1983 (Martin : Tlač. SNP). -- 232 s. : barev. fot. ; 21 cm

100 a 1 krajových jídel / Antonín Nestával ; kresby Daniela Volfová-André ; obálka a graf. úprava Antonín Sládek. -- 1. vyd.. -- Praha : Merkur, 1985 (Most : SG). -- 89 s. : obr. ; 17 cm

Vzhledem k tomu, ze Narodni knihovna CR zpristupnuje svoje katalogy (naskenovane) i databaze (elektronicke katalogy) volne na svych webovych strankach (http://www.nkp.cz/ ), muzete si sama najit a prohlednout jednotlive zdroje.

Z hlediska statistickych udaju není NK ČR vhodnou instituci, domnivame se, nebot tituly kucharek ziskavame na zaklade prava povinneho vytisku a nepujcuji se mimo knihovnu, studuji se pouze prezencne ve studovnach. Doporucujeme kontaktovat napr. Mestskou knihovnu v Praze, ktera je typickou verejnou knihovnou ve smyslu absencnich vypujcek.
Doufam, ze jsme Vam poskytli informace, ktere Vam pomohou ve Vasem zameru.