Který výraz je správný?

Text dotazu

Dobrý den,

nejsem si jistý správnosti užívaní výrazu...např. ve větě: "To nevěstí nic dobrého." Je to opravdu "nevěstí" či "nevěští"?
Všiml jsem si, že i v mediích se používají oba výrazy.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

pravidla českého pravopisu uvádějí jak podobu "věstit", tak "věštit". Článek v Naší řeči pak vysvětluje, že v literatuře se využívá slovesa "věštit" ve významu "předpovídat". V jiných slovanských jazycích se setkáváme se starými tvary jako "věsť" ve významu vědění, ve staré češtině se objevuje "dobrověst" ve významu evangelista. Autor článku se tedy domnívá, že z toho mohlo vzniknout sloveso "věstit" nebo "věstovat" čili oznamovat, činit známým.

 

Praslovanština znala také slovo "věšč´" ve významu "vědoucí", který se později přesunul do významu "znalý věcí budoucích". Stará čeština pak používá slova "věščí, věští", druhé jmenované se objevuje i jako podstatné jméno pro označení věštce, hadače. Tato slova tedy pocházejí z doby předkřesťanské, protože věštění ve smyslu předpovídání věcí budoucích nebylo v křesťanském společenství tolerováno.

Pro označení osob předpovídajících věci budoucí z boží milosti se používalo slovo prorok.

 

Sloveso "věstit" je tedy novotvarem, neboť čeština používala prastarý tvar "zvěstovat".  Čili pro vysvětlení významu: hadači a věštci věští, předpovídají za pomoci zvláštních smyslů budoucnost, zatímco ti, co zvěstují, tedy oznamují a ohlašují, tak věstí.

 

Oba výrazy jsou v češtině správně, pokud je použijete v odpovídajícím významu.

 

 

 

 

Použité zdroje

https://www.pravidla.cz/hledej/?qr=v%ECstit

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=769

https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.10.2018 14:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu