Které reprodukční techniky se rozšířily v 15. století

Text dotazu

dřevořez a mědirytina
mědirytina a dřevoryt
šrotový tisk a dřevořezba

Odpověď

Dobrý den,

technika dřevorytu vznikla až ve druhé polovině 18. století.  Na popud londýnské Society of the Art ji v roce 1771 vyvinul londýnský mědirytec Thomas Bewick.

Do 16. století byl nejrozšířenější ilustrační technikou dřevořez. Používal se už od konce 6. století. Zhruba do první čtvrtiny 15. století byl užíván tak, že nabarvená forma byla obtištěna na ležící papír. Ve druhé a třetí čtvrtině 15. století došlo ke změně technologie dřevořezu. Navlhčený papír byl pak pokládán na ležící formu a barvu přijímal pod tlakem ručního hladítka. Největší oblibu zažíval dřevořez pro ilustrace knihy v 15. a 16. století. V závěru 16. století pak začal být vytlačován mědirytem.

Mědiryt vznikl již před polovinou 15. století, v Číně se používal již v 10. století. Kolébkou evropského mědirytu byla v první polovině 15. století Itálie. Za prvního neanonymního tvůrce mědirytu se považuje Martin Schongauer (zemř. 1491), používal ho např. i Albrecht Dürer. Tato technika umožnila ilustrátorům jemnější vyjádření než tvrdý dřevořez. Knižní ilustrace či mapy zhotovené touto technikou se začínají objevovat postupně již v 15. století

Šrotový tisk je grafická technika, při níž jsou do povrchu kovové, vzácněji dřevěné desky vráženy kovové jehly a různě tvarovaná puncovací razidla. První šrotované deskotisky se objevily v dolnorýnských kovotepeckých dílnách v polovině 15. století. Od 60. let 15. století si takřka zároveň s dřevořezem a kovorytem techniku šrotování doplňkově osvojil i knihtisk. Nicméně již v průběhu 15. století byla tato dekorativní, nicméně obtížná a výrazově tvrdá puncovací technika, vytlačena dřevořezem, který byl jednodušší na zpracování a kresebně jemnějším mědirytem.

Odpovědí na Váš dotaz by tedy dle našeho názoru měla být kombinace "dřevořez a mědirytina" vzhledem k tomu, že šrotový tisk byl již v 15. století v podstatě opuštěn a později se používal jen jako řídký anachronismus.

Použité zdroje

https://www.encyklopediekni[…]dex.php?title=D%C5%99evoryt
https://www.encyklopediekni[…]hp?title=D%C5%99evo%C5%99ez
https://www.encyklopediekni[…]ndex.php?title=M%C4%9Bdiryt
https://www.encyklopediekni[…]itle=%C5%A0rotov%C3%BD_tisk
PAVLÁT, Leo. Tajemství knihy. Praha: Albatros, 1982. s. 53, 98.