Které hody jsou v České republice největší?

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat, které hody lze v České republice považovat za největší, nejpočetnější? Guinessův rekord vlastní město Vracov, ale nejsem si jistá podmínkami tohoto rekordu (myslím, že to bylo okolo 600 krojovaných). Nevím, jestli se jednalo o počet všech krojovaných v průvodu nebo jen domácích - ve vracovském kroji. Minulý rok se tam ale podařilo napočítat přes 900 krojovaných. Je v České republice jiné město nebo vesnice, které napočítalo více krojovaných?

Kdo v České republice se tedy může pyšnit titulem "největší hody v ČR"?

Odpověď

Dobrý den,

titulem "největší hody v ČR" se opravdu honosí město Vracov. V letošním roce se zde sešlo více než 900 krojovaných osob, povětšinou oděných do místního tradičního kroje. Vracov je taktéž držitelem rekordu nejvíce krojovaných osob na jenom místě v jednom druhu kroje (566 - zápis v roce 2015).

Nejvíce krojovaných v různých druzích kroje se pravidelně schází v Uherském Hradišti:

"Sobotní program Slováckých slavností vína a otevřených památek nemůže symbolicky začít nikde jinde než ve Vinohradské ulici v Mařaticích, které dnes tvoří městskou část Uherského Hradiště. (...) Právě v těchto místech se od ranního kuropění začínají scházet účastníci velkolepého slavnostního průvodu. Jestliže v roce 2003 se průvodu zúčastnili krojovaní zástupci „pouhých“ 24 obcí a měst, aktuálně se jejich počet pohybuje na více jak dvojnásobku.

V okamžiku řazení průvodu se tak Vinohradská ulice bezpochyby stává místem s největší koncentrací krojovaných na světě. A potvrzují to i čísla. Slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM si hned po dva roky dal práci, aby spočítal všechny krojované, kteří se do průvodu zapojují. V roce 2006 byl ustaven nový český rekord s hodnotou 1352 krojovaných jdoucích v jednom společném slavnostním průvodu. O dva roky později to bylo neuvěřitelných 4153 krojovaných žen, mužů a dětí, kteří se z Vinohradské ulice vydali ve slavnostním průvodu do centra města.

Jen formálním potvrzením hlubokého uznání a úcty pak bylo prohlášení tohoto rekordu nejúžasnějším kolektivním rekordem České republiky v roce 2008."

(zdroj: DVOULETÝ, Michal et al. Na paletě krojů: slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště. Vyd. 2. Uherské Hradiště: Nadace Děti-kultura-sport, 2010. 371 s. ISBN 978-80-254-9036-5. (str. 20).

Tento rekord potvrzuje i Česká kniha rekordů z roku 2009:

"Nejvíce krojovaných v průvodu

Slavnostního průvodu Slováckých slavností vína a otevření památek, který se konal v Uherském Hradišti dne 13. září 2008, se zúčastnilo 4153 osob v lidových krojích. Vyhlašovatelem pokusu o rekord byl slovácký týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM ve spolupráci s Nadací  Děti- kultura - sport a přípravným výborem slavností zastoupeným Klubem kultury Uherské Hradiště"

(zdroj: Česká kniha rekordů. Rafaj, Luboš, Marek, Miroslav a Vaněk, Josef. Pelhřimov: Agentura Dobrý den, 2009)

Použité zdroje

* Česká kniha rekordů. Rafaj, Luboš, Marek, Miroslav a Vaněk, Josef. Pelhřimov: Agentura Dobrý den, 2009.

* DVOULETÝ, Michal et al. Na paletě krojů: slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště. Vyd. 2. Uherské Hradiště: Nadace Děti-kultura-sport, 2010. 371 s. ISBN 978-80-254-9036-5.

* http://www.mestovracov.cz/27-tradice/160-vracovske-hody

* http://www.vracov.eu/news?id=6

* https://www.novinky.cz/vase[…]hody-v-ceske-republice.html

* https://hodoninsky.denik.cz[…]6-krojovanych-20151018.html