Kryonika z pohledu legislativy v ČR?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li je v ČR zákon, který by nepřipouštěl hibernaci živých/mrtvých lidí.
Děkuji z odpověď

Odpověď

Dobrý den,

 kryonika (nebo též hibernace) je způsob uchovávání lidí a zvířat, kteří nemohou být udrženi naživu současnou medicínou, dokud nebude možná jejich resuscitace někdy v budoucnu. V současné době je kryoprezervace nevratná, což znamená, že nemohou být přivedeni k životu. Smyslem kryoniky je, že lidé, kteří jsou podle současných medicínských definic mrtvi, nemusí být nutně mrtvi podle těch budoucích. Lidé, u kterých nenastala takzvaná informačně teoretická smrt, mohou být v budoucnu z hibernace probuzeni.

Např. ve Spojených státech amerických může být legálně hibernován ale pouze ten, kdo byl prohlášen za mrtvého.

Slovo kryonika pochází z řeckého slova κρύος (kryos), což znamená studený.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kryonika

 Podle zastánců kryoniky se nejedná o žádné úmrtí, ale o stav očekávání vzkříšení. Někteří lidé totiž žádají, aby bylo jejich tělo zmrazeno. Ti, kteří smlouvu podepíší, to chápou jako pojistku na nesmrtelnost. A běda těm, kdo by to označili za fantasmagorie...

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zmrazeni-tela-po-smrti-uz-dorazilo-i-do-italie-f4j-/zahranicni.aspx?c=A150126_112725_zahranicni_jpl

 Bohužel se nám nepodařilo najít informaci, že by se české zákony nebo zákonodárci  těmto otázkám věnovali. Doporučujeme ale obrátit se na některou právní poradnu, kde se zákony zabývají a mohli by spíš poradit. Kontakty lze najít na internetu. 

 Odkaz k tématu:

Zemřete teď, vyléčí vás za padesát let. Tedy, pokud se necháte zamrazit. Autorka příspěvku Tereza Stonišová, 26. srpna 2014 • Brit Max More se rozhodl, že se po své smrti nechá zmrazit v naději pokroku medicíny a tudíž pozdějšího vyléčení.

Výzva Reflexu: Pocházíte z České republiky a chcete se nechat po smrti hibernovat? Napište nám do redakce na e-mail tereza.stonisova@reflex.cz.

Více na http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/58609/zemrete-ted-vyleci-vas-za-padesat-let-tedy-pokud-se-nechate-zamrazit.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copy

 

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.11.2015 00:43

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu