Kryonika z pohledu legislativy v ČR?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li je v ČR zákon, který by nepřipouštěl hibernaci živých/mrtvých lidí.
Děkuji z odpověď

Odpověď

Dobrý den,

 kryonika (nebo též hibernace) je způsob uchovávání lidí a zvířat, kteří nemohou být udrženi naživu současnou medicínou, dokud nebude možná jejich resuscitace někdy v budoucnu. V současné době je kryoprezervace nevratná, což znamená, že nemohou být přivedeni k životu. Smyslem kryoniky je, že lidé, kteří jsou podle současných medicínských definic mrtvi, nemusí být nutně mrtvi podle těch budoucích. Lidé, u kterých nenastala takzvaná informačně teoretická smrt, mohou být v budoucnu z hibernace probuzeni.

Např. ve Spojených státech amerických může být legálně hibernován ale pouze ten, kdo byl prohlášen za mrtvého.

Slovo kryonika pochází z řeckého slova κρύος (kryos), což znamená studený.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kryonika

 Podle zastánců kryoniky se nejedná o žádné úmrtí, ale o stav očekávání vzkříšení. Někteří lidé totiž žádají, aby bylo jejich tělo zmrazeno. Ti, kteří smlouvu podepíší, to chápou jako pojistku na nesmrtelnost. A běda těm, kdo by to označili za fantasmagorie...

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zmrazeni-tela-po-smrti-uz-dorazilo-i-do-italie-f4j-/zahranicni.aspx?c=A150126_112725_zahranicni_jpl

 Bohužel se nám nepodařilo najít informaci, že by se české zákony nebo zákonodárci  těmto otázkám věnovali. Doporučujeme ale obrátit se na některou právní poradnu, kde se zákony zabývají a mohli by spíš poradit. Kontakty lze najít na internetu.

 Odkaz k tématu:

Zemřete teď, vyléčí vás za padesát let. Tedy, pokud se necháte zamrazit. Autorka příspěvku Tereza Stonišová, 26. srpna 2014 • Brit Max More se rozhodl, že se po své smrti nechá zmrazit v naději pokroku medicíny a tudíž pozdějšího vyléčení.

Výzva Reflexu: Pocházíte z České republiky a chcete se nechat po smrti hibernovat? Napište nám do redakce na e-mail tereza.stonisova@reflex.cz.

Více na http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/58609/zemrete-ted-vyleci-vas-za-padesat-let-tedy-pokud-se-nechate-zamrazit.html?utm_source=reflex.cz&utm_medium=copy