Kroniky

Text dotazu

Jaká pravidla musí dodržovat současní kronikáři? Např. Lze do kroniky kreslit? Je předepsané pero? Fotky se lepí mezi písmo či je třeba zvláštní album? Prosím o všechny nejnovější informace. resp. doporučení knihy, zákona či osoby, která dané problematice rozumí - spojila bych se s ní. Na naši knihovnu se totiž obrátili dva starostové obcí, kteří chtějí mít kroniku v pořádku. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

zakladni informace o vedeni kronik vcetne odkazu na zakony a kontaktni osoby je mozne nalezt na strance NIPOSu - http://www.nipos-mk.cz/text.asp?ID=694.
Dale by Vam mohly pomoci nize uvedene publikace, vsechny se nachazeji ve fondu Vedecke knihovny v Olomouci:

BARTON, Jiri. O kronikach obci : prakticka pomucka pro kronikare obci. 2. upravene vydani. Praha : Sekurkon, 2007. 79 s. ISBN 978-80-86604-29-9.
[HROMADKA, Tomas; MOCKOVCIAKOVA, Alena; SCHOLLAROVA, Vera]. Kroniky. Praha : Informacni a poradenske stredisko pro mistni kulturu, Utvar Regis, 2004. 52 s. ISBN 80-7068-175-6.
SOTNAROVA, Lidmila; KASUBOVA, Marie; GOSOVA, Ruzena. Jak vest kroniku obci a mest : metodika. Brno : MC nakladatelstvi, 2006. 88 s. ISBN 80-239-8795-X.