kronika - primární nebo sekundární dokument?

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se zeptat zda je kronika primárním či sekundárním dokumentem? Prosím vás i o alespoň stručné vysvětlení tohoto faktu. Děkuji. Pokud můžu prosím o co nejrychlejší vyřízení mého dotazu.
Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy TDKIV udává pro vysvětlení termínu „kronika“ následující definici: „Žánr středověkého dějepisectví poskytující souvislé vyprávění o dějinách nějakého celku (kláštera, církve, národa, státu), vyjadřující sociálně politickou tendenci a mající literární záměr estetického působení a pobavení. V 19. a 20. stol. byly za kroniku považovány dílčí, zpravidla roční zápisy o událostech v rámci menšího celku (obce, spolku apod.), totéž co anály ve středověku.“ Jelikož se tedy jedná o historický pramen (navíc s ambici plnit i estetickou funkci), patří kronika k primárním dokumentům.

Zdroj:

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy TDKIV: http://aleph.nkp.cz/cze/ktd.