kronika - primární nebo sekundární dokument?

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych se zeptat zda je kronika primárním či sekundárním dokumentem? Prosím vás i o alespoň stručné vysvětlení tohoto faktu. Děkuji. Pokud můžu prosím o co nejrychlejší vyřízení mého dotazu.
Předem velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy TDKIV udává pro vysvětlení termínu „kronika“ následující definici: „Žánr středověkého dějepisectví poskytující souvislé vyprávění o dějinách nějakého celku (kláštera, církve, národa, státu), vyjadřující sociálně politickou tendenci a mající literární záměr estetického působení a pobavení. V 19. a 20. stol. byly za kroniku považovány dílčí, zpravidla roční zápisy o událostech v rámci menšího celku (obce, spolku apod.), totéž co anály ve středověku.“ Jelikož se tedy jedná o historický pramen (navíc s ambici plnit i estetickou funkci), patří kronika k primárním dokumentům.

Zdroj:

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy TDKIV: http://aleph.nkp.cz/cze/ktd.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.12.2013 10:46

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu