Kronika česká Jana Bekovského z roku 1660

Text dotazu

Dobrý den,
v rámci svého bádání k diplomové práci jsem v katalogu knihovny jednoho hraběte narazila na knihu, kterou se mi nedaří dohledat. Kniha je tam zaznamenána takto: Kronika česká. Od Jana Bekovskyho (možná Bekavskyho) v Praze 1660. Nepodařilo se mi zjistit, o jakou kroniku ani autora by mělo jít, pro mou práci je to však důležité.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

na základě Vámi podaných informací jsme podrobnosti o kronice nenalezli. Jediné informace, které jsme získali, jsou o Janu Františku Beckovském a jeho kronice Poselkyně starých příběhů českých aneb kronika česká (v Praze, k roku 1700). Jedná se o Hájkovu kroniku českou, kterou autor přepracoval a rozšířil kvůli nedostupnosti kroniky původní.

Ve starších zdrojích je jeho jméno psáno ve tvaru Jan Bekovský např.: „R. 1658 se narodil v Havlíčkově Brodě český kronikář a vlastenec J. F. Bekovský.“  Zdroj: Volné Slovo: list československé strany národně socialistické. Olomouc: Župní výkonný výbor československé strany národně socialistické, 1946(188), s. 2. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:41c27830-8764-11e3-bbb0-5ef3fc9bb22f.

Datem by kronika neodpovídala, ale je to nejbližší, co nám dostupné zdroje uvádějí. Obě části naskenované kroniky jsou dostupné v digitální knihovně Manuscriptorium viz https://new.manuscriptorium.com/apis/resolver-api/cs/catalog/default/detail/manuscriptorium%7CVMO___-VMO___K_16700_____09COVV1-cs. Nebo v digitální knihovně Kramerius viz BECKOVSKÝ, Jan. Poselkyně starých příběhův českých. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:969895e0-57f1-11dd-b363-000d606f5dc6.

V dalším pátrání doporučujeme obrátit se přímo na instituci, pod jejíž správu šlechtická knihovna patří (muzeum, archiv, památkový úřad, …) či na její oddělení rukopisů a starých tisků (příp. jejich katalogy a databáze).