Kroj na Pacovsku

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, ke které skupině patří kroje na Pacovsku (okres Pelhřimov), který je vidět např. na slavnostech a soutěžích u folklorní skupiny Stražišťan. Nemůžeme to dohledat. Jedná se o horácký kroj?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ano, oblast Pacova spadá do oblasti Horácka. Vyobrazení pacovského kroje je možné vidět např. v publikaci BRTNÍK, Míla: Jaký kroj, tak se stroj (vyd. Muzeum Vysočiny v Jihlavě 2007).
Co se týká kroje folklórního souboru Strážišťan, podle informací na internetu podobu kroje konzultovali s muzeem v Pacově a Pelhřimově, takže pokud byste potřebovali nějaké podrobnější informace, obraťte se na pracovníky muzea.

Použité zdroje

BRTNÍK, Miloslav. Jaký kroj, tak se stroj: obrazová encyklopedie horáckých a podhoráckých krojů. V Jihlavě: Muzeum Vysočiny, 2007, s. 136-141. ISBN 978-80-86382-22-7.