Kroj na Pacovsku

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, ke které skupině patří kroje na Pacovsku (okres Pelhřimov), který je vidět např. na slavnostech a soutěžích u folklorní skupiny Stražišťan. Nemůžeme to dohledat. Jedná se o horácký kroj?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ano, oblast Pacova spadá do oblasti Horácka. Vyobrazení pacovského kroje je možné vidět např. v publikaci BRTNÍK, Míla: Jaký kroj, tak se stroj (vyd. Muzeum Vysočiny v Jihlavě 2007).
Co se týká kroje folklórního souboru Strážišťan, podle informací na internetu podobu kroje konzultovali s muzeem v Pacově a Pelhřimově, takže pokud byste potřebovali nějaké podrobnější informace, obraťte se na pracovníky muzea.

 

Použité zdroje

BRTNÍK, Miloslav. Jaký kroj, tak se stroj: obrazová encyklopedie horáckých a podhoráckých krojů. V Jihlavě: Muzeum Vysočiny, 2007, s. 136-141. ISBN 978-80-86382-22-7.

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

Pelhřimov

Knihovna

Krajská knihovna Vysočiny Havlíčkův Brod

Datum zadání dotazu

04.11.2021 10:27

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu