Kroisos

Text dotazu

Kdo byl Kreseus a jak vzniko rčení "bohatý jako Kreseus. děkuji

Odpověď

Dobrý den, v dokumentech jsme nenalezli žádné zmínky o historické postavě známé jako Kreuseus. Domníváme se však, že se může jednat o krále Kroisa (1. pád Kroisos). Ten patřil mezi nejvýznamnější postavy lýdské říše. Kroisos dokončil podmanění řeckých měst v Malé Asii a lze říci, že ovládl celou západní Malou Asii až po řeku Halys. Při snaze o další expanzi na východ byl však poražen perskými vojsky, hlavní město Sardy bylo dobyto a Kroisos zajat.
Rčení "bohatý jako Kreseus (Kroisos)" pravděpodobně vychází z pověstného bohatství lýdské říše a jejího hlavního města. Lýdové těžili ze svého postavení  na obchodní cestě spojující Malou Asii a vzdálenější Přední východ s egejským pobřežím. Ve druhé polovině 7.stol. př. Kr. se Lýdie stala podle tradice prvním státem, který razil mince. Kroisos se stal v řeckých legendách (a odtud v evropských jazycích: Croesus, Krésus) typem nesmírně bohatého muže.

Použitá literatura:
Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.

PEČÍRKA, Jan et al. Dějiny pravěku a starověku. 3., přeprac. vyd.. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1989. 2 sv.