kriminální chování a psychologie

Text dotazu

K jaké vědecké se vztahuje teze, že kriminální chování člověka v dospělosti ovlivňují zážitky z dětství?

Odpověď

Dobrý den, teze - kriminální chování člověka v dospělosti ovlivňují zážitky z dětství patří do teoretické koncepce psychoanalytické teorie.

"Psychoanalytické teorie chápou deviantní chování jako důsledek zkušeností z raného dětství. Některé zážitky z dětství (emoční deprivace, nevyřešené vnitřní konflikty a komplexy) vedou k poruchám psychosexuálního vývoje (jeho stagnaci či regresi k nižším vývojovým fázím) a k formování určitých osobnostních vlastností v dospělosti(emoční nejistota, nezralost, závislost, pocity méněcennosti). Snaha jedince vyrovnat se s těmito konflikty a komplexy nebo je kompenzovat pak vede k deviantnímu chování."
HRČKA, Michal. Sociální deviace. 1.vyd. Praha : Sociologické nakladatelství, 2001. s. 162. ISBN  80-85850-68-0.

Další literatura:
* FONAGY, Peter. Psychoanalytické teorie : perspektivy z pohledu vývojové psychopatologie. 1.vyd. Praha : Portál, 2005. ISBN 80-7178-993-3.