kriminalizace drog

Text dotazu

Existuje nějaký přehled vývoje právní regulace (kriminalizace)narkotik v 19. a 20.st. ? Jak lze zběžně zjistit, výrazné zákonné omezování začalo až ve 2.pol. 19. st. a do současného stadia striktních zákazů a postihů to došlo až v průběhu 20.století. Například zákazy opia začaly v San Franciscu r. 1875, prodej kokainu byl zakázán až v 1.pol. 20.st., obdobně marihuana. Naopak se ale objevilo tvrzení, že ve Francii už v 19.st. existoval nějaký opiový zákon, stavějící pod dohled pěstování máku. Zajímalo by mě, jestli bylo toto téma nějak zpracováno, ať už komplexněji či částečně, a také jestli je někde pojednáno speciálně ve vztahu k území dnešní ČR. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, podle našeho hledání existuje celá řada dokumentů k těmto otázkám, věci se ale dotýkají často jen z části. Patrně by bylo třeba vytipovat určité množství publikací, projít je a podle toho dále hledat (např. podle odkazů v bibliografii). Z našich databází (NKC, ANL - http://sigma.nkp.cz/F) vybíráme několik titulů, které se nám jeví relevantní. Článek u vedený na konci se zdá přímo k věci pro ČR.
K dispozici jsou v NK ČR dále různé zahraniční plnotextové databáze (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104).

Při hledání jsme použili tato klíčová slova:

drog? krimin?
drog? dějin?
(? znamená libovolné zakončení, spíše než narkotika se ukázalo vhodnější slovo drogy; ale lze zkusit obojí).

NKC:
Crime & justice in American history : historical articles on the origins and evolution of American criminal justice. 8, Prostitution, drugs, gambling and organized crime / edited with an introduction by Eric H. Monkkonen. -- Munich : Saur, 1992. -- 2 sv. (794 s.) ; 24 cm

Drogy : vybrané kapitoly / Renata Štablová, Břetislav Brejcha a kolektiv. -- Vyd. 1.. -- Praha : Vydavatelství PA ČR, 2005. -- 115 s. : il., formuláře ; 30 cm

Kriminologické, trestně právní a kriminalistické aspekty drogového problému v ČR a jeho řešení / Jan Hejda. -- Vyd. 1.. -- Jindřichův Hradec : RAIN, 2000. -- 156 s. : mapy ; 21 cm

Honba za zapomněním : světové dějiny narkotik : 1500-2000 / Richard Davenport-Hines ; přeložila Jaroslava Kočová. -- 1. vyd. v českém jazyce. -- Praha : BB art, 2004. -- 503 s., [8] s. obr. příl. : il., portréty ; 24 cm

Válka bez konce, aneb, Krátký smutný příběh o dlouhé válce proti drogám / Keith Evans ; [přeložil Jiří Krejčí]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Volvox Globator, 2003. -- 110 s. ; 21 cm

Různé časopisy, věnující se kriminalistice a právu, např.

Bulletin Národní protidrogové centrály. -- Praha : Tiskárna Ministerstva vnitra, odd. vydavatelství obchodního odboru, 1995-. --    sv. ; 30 cm

Kriminalistika

ANL:

Mezinárodní historické mezníky a východiska v boji proti drogové trestné činnosti / Jiří Hruška
In: Trestní právo. -- ISSN 1211-2860. -- Roč. 14, č. 1 (2009), s. 7-12

Mezinárodní historické mezníky a východiska v boji proti drogové trestné činnosti / Jiří Hruška
In: Trestní právo. -- ISSN 1211-2860. -- Roč. 14, č. 2 (2009), s. 7-16.