křídla

Text dotazu

Krídlo ako štruktúra umožňujúca aktívny let sa vyvinula 4-krát nezávisle u živočichov. Aké sú skupiny organizmov (chordátov), u ktorých vznikli krídla?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu se nám podařilo dohledat následující informace :

Křídlo je v zoologii označení pro specializované přední končetiny živočichů, které slouží především k vytvoření potřebné aerodynamické síly pro let vzduchem. Někdy má však i jiné funkce. Mezi významné skupiny živočichů s křídly patří zejména ptáci, hmyz, netopýři a ptakoještěři.

Obecně se má za to, že se křídla u různých biologických druhů vyvinula čtyřikrát a nezávisle na sobě. Podobný tvar křídel je tedy příkladem konvergentní evoluce, křídla různých skupin živočichů jsou si pouze podobná funkcí, nikoliv zděděná od společného předka. Tyto čtyři skupiny jsou:

Hmyz - vznik mezi 300-400 milióny lety
Ptakoještěři - tato skupina vznikla minimálně před 225 miliony lety Ptáci - tato skupina vznikla zhruba 150 miliony lety Letouni (netopýří a kaloni) - tato skupina vznikla před více než 50 milióny lety

I několik dalších skupin zvířat si vyvinulo "křídla". Jedním z příkladů jsou létající ryby, jejichž křídla vznikla zvětšením ploutví.
Další skupiny, především z australské zvířeny, jako například vakoveverkovití, vakoplšíkovití či kuskusovití, mohou pouze klouzat určitou vzdálenost a křídla v pravém slova smyslu nemají, pouze kožní blány.

Dá se říci, že i některé rostliny, jejichž plody se rozšiřují vzduchem,mají vyvinutá křídla.
Tento jev se nazývá anemochorie a uplatňuje se například u javorů (Acer), jejichž plody jsou křídlaté nažky.

zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%ADdlo_(biologie)

Strunatci(čes.), Chordata (lat.), jsou kmenem druhoústých živočichů, která zahrnuje obratlovce a několik blízkých příbuzných skupin bezobratlých. Jsou dvoustranně souměrní, v některém období svého života mají strunu hřbetní, nervovou trubici, žaberní štěrbiny, endostyl a svalnatou ocasní část až za řitním otvorem. Přitom platí, že nervová trubice je na hřbetní straně, struna hřbetní probíhá centrálně a srdce je umístěno na břišní straně.
Za okřídlené strunatce jsou pokládány následující skupiny : ryby, hmyz, ptáci, savci.

zdroj :M.Anděra : Fauna, Praha : Librí 2003


doporučené odkazy :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Strunatci
http://encyklopedie.seznam.cz/search?q=strunatci

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.06.2012 09:17

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu