Křestní jméno v ČR - TIM/Tim

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl, zda je jméno TIM/Tim možné nechat zapsat jako křestní jméno do OP? Je v knize povolených jmen v ČR? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 

jméno Tim je osamostatnělou zdrobnělinou jména Timotej/ Timoteus/ Timotheus. Je populární zejména ve Spojených státech, Rakousku, Belgii, Francii, Nizozemsku, Slovinsku, Švédsku a Švýcarsku. Jak píše Miloslava Knappová ve své příručce Jak se bude vaše dítě jmenovat?, "v České republice je možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistuji jména ´povolena´ a ´nepovolena´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky ČR." Jméno Tim je ověřeným jménem, a tak neměl by být problém s jeho uznáním. Je možné uznat pouze pravopisnou podobu "Tim" nikoliv "TIM" pouze s velkými písmeny. Dle statistik Ministerstva vnitra zpřístupněných na stránkách http://kdejsme.cz současně žije na území České republiky 161 osob s tímto jménem.

Použité zdroje

Knappova, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2006.

http://www.kdejsme.cz/jmeno/Tim/hustota/

https://www.behindthename.com/name/tim

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.07.2017 14:29

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu