Křestní jméno Eva

Text dotazu

Chtěla bych se vás zeptat na původ jména Eva. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý  den,

jméno Eva je hebrejského původu odvozené od slova "havváh", což doslova znamená "živá", přeneseně pak "životodárná" či "matka života" a nejspíše to souvisí s ještě matriarchálními kulty plodnosti, oslavujícími ženu jako pramáti rodu či dárkyni a udržovatelku života. Svůj svátek slaví společně s Adamem.
Příběh Adama a Evy je dostatečně znám ze Starého zákona. Bohu se zželelo Adama v jeho samotě a stvořil mu ženu - Evu. Přitom vyslovil důležité pravidlo, aby do budoucna muž opustil svou matku i otce a přilnul ke své ženě. Spolu měli utvořit rodinu novou. Adam a Eva žili nejprve v ráji, kde vládl klid a mír. Avšak idylu narušil had - Ďábel pokušitel, symbol zla. Jeho intrikou utrhla Eva zapovězené ovoce a svedla k tomuto činu i Adama.
Symbolicky tím oba porušili domluvu s Bohem, platný mravní kodex. Za to byli odsouzeni k pozemskému životu v bídě a utrpení, Eva a její následovnice navíc k porodním bolestem. Pokušení Adama a Evy bylo velkým ďáblovým triumfem. Podle proroctví mohla hadí, tj. Satanovu hlavu rozdrtit pouze další žena. Byla jí Panna Maria, která porodila Ježíše Krista.

Informace byly čerpány z: RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme: encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2000. ISBN 80-7277-013-6 a BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. ISBN 80-86367-35-5.