kreolština

Text dotazu

dobry den,prosim vas chcel by som Kreolsky slovnik,neviete mi poradit kde by som ho zohnal?

Odpověď

Dobrý den, kreolština není jeden konkrétní jazyk, nýbrž jazyk vzniklý vlivem jiného jazyka na mateřský jazyk. Většinou jde o kreolizované evropské jazyky, které spolu nemusejí mít nic společného. Základní informace najdete v českém hesle ve wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kreol%C5%A1tina), více pak i s odkazy a bibliografií v anglickém hesle.

Existuje tedy více slovníků různých kreolštin. Některé z nich jsou k dispozici i v Národní knihovně. Najdete je v katalogu (báze NKC - http://sigma.nkp.cz/F), když zadáte klíčové slovo creole, popř. kreol* (včetně * pro proměnnou koncovku). Hodně z těchto slovníků je vytvořeno vzhledem k francouzštině. Dva příklady uvádíme níže

Například:

Theodore, Charmant
Creole-English / English-Creole / Charmant Theodore. -- New York : Hippocrene Books, c1995. -- 291 s. ; 15 cm. -- (Hippocrene concise dictionary) ISBN 0-7818-0275-X (váz.)
Obálkový název: Haitian Creole-English / English-Haitian Creole dictionary Obálk. název: Haitian Creole-English / English-Haitian Creole dictionary
 * angličtina
 * kreolština -- Haiti
 * dvojjazyčné překladové slovníky

Baggioni, Daniel
Dictionnaire créole réunionnais/français / Daniel Baggioni. -- [Saint-Denis de la Réunion] : Océan Indien, c1990. -- 376 s. ; 22 cm ISBN 2-908127-00-9 (váz.)
Vydavatel: Université de la Réunion, Faculté des lettres et sciences humaines. -- Obsahuje bibliografii Université de la Réunion. Faculté des lettres et sciences humaines
 * kreolština
 * francouzština
 * dialekty
 * kreolština -- Francie
 * Réunion (Francie)
 * jazykové slovníky