Křemílek a Vochomůrka

Text dotazu

Ráda bych se zeptala, zda nevíte něco o díle Křemílek a Vochomůrka od Václava Čtvrtka. Zajímá mě zejména dílo Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky. Zkoušela jsem najít nějaké informace, ale bohužel se mi to nepodařilo. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Pohádky z pařezové chaloupky autora Václava Čtvrtka (vlastním jménem Václava Cafourka), výtvarníka Zdeňka Smetany jsou pohádky o dvou lesních skřítcích Křemílkovi a Vochomůrkovi, zpracovaného autory knižně i pro dětské vysílání Čs. televize.
Jako seriál animovaných Večerníčků byly uváděny s hudbou Jaroslava Celby a namluvené Jiřinou Bohdalovou. Příběhy byly též upraveny jako loutková pohádka P.Slunečkem. Samostatně též byly vydány zvukové záznamy pohádek, namluvené Vlastimilem Brodským a Jiřinou Bohdalovou.

První vydání Pohádek z mechu a kapradí vyšlo v roce 1974, poslední v roce 2004.Knižka byla přeložena též do polštiny.

Václav Čtvrtek
se narodil 4.4.1911 v Praze, zemřel 6.11.1976 v Praze. Je uváděn jako prozaik, autor pohádek, rozhlasových a filmových her pro děti a mládež, prózy pro dospělé.

Zasíláme Vám internetové odkazy, kde se dočtete podrobněji o životě i dílech tohoto autora :
http://svet-literatury.wz.cz/autori/ctvrtek.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_%C4%8Ctvrtek