kredibilita a reliabilita

Text dotazu

Dobrý den, se spolužáky se připravuji k testu k základním pojmům psychologie a nejsme si jisti, zdali hodnověrnost psychologických testů udává kredibilita nebo reliabilita?

Odpověď

Dobrý den,

obě slova mají význam určité hodnověrnosti či důvěryhodnosti. Každá se ale využívá v trochu jiné souvislosti. Ve vašem případě by měla být užita spíše reliabilita = spolehlivost metody (techniky) užité k určitému šetření. Zatímco kredibilita je důvěryhodnost např. ve smyslu "dobrý zvuk" (např. státu apod.) (Klimeš, Lumír. Slovník cizích slov. Praha : Statní pedagogické nakladatelství, n. p. 1998. ISBN 80-04-26710-6.)

"Reliabilita- výraz, vztahující se k přesnosti, stálosti, spolehlivosti a hodnověrnosti empirických zjištění, zejména testu jako nástroje měření. ..." (Geist, Bohumil. Psychologický slovník. 2. vyd. Praha: Vodnář, ©2000. 425 s. ISBN 80-86226-07-7.)

Použité zdroje:

* Klimeš, Lumír. Slovník cizích slov. Praha : Statní pedagogické nakladatelství, n. p. 1998. ISBN 80-04-26710-6.

* Geist, Bohumil. Psychologický slovník. 2. vyd. Praha: Vodnář, ©2000. 425 s. ISBN 80-86226-07-7.

Další použitelné zdroje:

* http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/kredibilita

* http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/reliabilita