Krecl - etymologie názvu

Text dotazu

Dobrý den, jaký je původ slova "krecl" (soubor bývalých středověkých domů v Jihlavě)? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
název, který Vás zajímá, je obsažen např. v odkazu na zaniklé osady v Čechách:
Iglau - Kretzel  (Jihlava - Krecl)  také: Hrádek, Grätzel
Jedná se o soubor historických středověkých domů Krecl, který  vznikl ve 13. století, patrně ve spojitosti se  vznikem náměstí. Obvykle byl označován termínem "špalíček".

Krecl sloužil coby zázemí okolnímu prostoru, vyhrazenému trhům a obchodním aktivitám (krámky, dílny, sklady...), před ním se odehrávaly všechny důležité historické události.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/jihlava-triumf-normalizace-nad-prohnilym-stredovekem-ppi-/po-cesku.aspx?c=A060223_114040_igcechy_tom
Název Krecl pochází nejspíš z německého základu Grat , r; -(e)s,  -e - hřeben střechy (stavebně), dále pak Grätsel (hrádek - neověřeno).
Doporučujeme Vám  ale obrátit se s dotazem na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/index.html

Etymologický slovník online http://archive.org/stream/etymologischesw00mikluoft/etymologischesw00mikluoft_djvu.txt :
krečl: s (srbsky) kreč kalk. — türk. (turecky) kiréč.

Podle německého etymologického slovníku, viz také odkaz níže, by mohl být název odvozen i ze slova kresa (i ta spojitost se "špalíčkem" by tam možná mohla být; špalík dřeva – Klotz, r; -es, Klötze), křesati
Kresü: nsl. (nová slovinština) Kres cardamum. Kresa
Kresa - nsl. (neusio venisch) Kresati, feuer schlagen
s. kresati,...č.(česky) křesati

Zdroj:
MIKLOSICH, Franz. Etymologisches Wörtebuch der Slavischen Sprache. Wien: Wilhelm Braumüller, 1886.